czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 13043 wyświetleń

Podatki i zadłużenie

Sytuacja finansowa samorządów jest trudna i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku się nie poprawi. Gminy i miasta szukają więc kolejnych dochodów oraz oszczędności. To właśnie dochody są teraz ich głównym problemem. Część miast mierzy się z tym już teraz, przy konstruowaniu założeń do budżetów na 2013 r. Samorządy zakładają m.in., że płace w urzędach pozostaną na tym samym poziomie, co w bieżącym roku. Prognozują też niewielki wzrost wpływów z podatków dochodowych oraz wzrost stawek podatku od nieruchomości.


Podatki od nieruchomości uchwalone przez rady gmin na 2013 r.:     
      
1. Za 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części:
- Miasto Grajewo  -  0,70 zł
- Gmina Grajewo  – 0,73 zł
- Miasto i Gmina Szczuczyn – 0,70 zł
- Miasto i Gmina Rajgród – 0,70 zł
- Gmina Radziłów – 0,38 zł
- Gmina Wąsosz – zwolnieni

2. Za 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części  związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej:
- Miasto Grajewo  -  22,47 zł
- Gmina Grajewo  –22,82 zł
- Miasto i Gmina Szczuczyn – 19,00 zł
- Miasto i Gmina Rajgród – 21,00 zł
- Gmina Radziłów – 16,30 zł
- Gmina Wąsosz –18,19 zł

3. Za 1 m2 powierzchni użytkowej pozostałych budynków lub ich części:

- Miasto Grajewo  -  5,40 zł
- Gmina Grajewo  –7,66 zł
- Miasto i Gmina Szczuczyn – 6,50 zł
- Miasto i Gmina Rajgród – 7,36 zł
- Gmina Radziłów – 4,96 zł
- Gmina Wąsosz – zwolnieni

4. Za 1 m2 powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynkó
w:
- Miasto Grajewo  -  0,88 zł
- Gmina Grajewo  – 0,88 zł
- Miasto i Gmina Szczuczyn – 0,80 zł
- Miasto i Gmina Rajgród – 0,84 zł
- Gmina Radziłów – 0,71 zł
- Gmina Wąsosz –0,45 zł

5. Za 1 m2 powierzchni gruntów pozostałych:
- Miasto Grajewo  -  0,30 zł
- Gmina Grajewo  –0,45 zł
- Miasto i Gmina Szczuczyn – 0,35 zł
- Miasto i Gmina Rajgród – 0,35 zł
- Gmina Radziłów – 0,17 zł
- Gmina Wąsosz –0,20 zł


W ostatnim czasie media w Polsce coraz częściej podnoszą o problemie nadmiernego zadłużenia samorządów. Wójtowie, burmistrzowie polskich miast i gmin coraz częściej wypowiadają się negatywnie o obciążeniach dla gminnych budżetów przekazywanych przez władzę centralną. Nierzadko zadłużenie polskich gmin związane jest z dofinansowaniami unijnymi. Bowiem w wielu przypadkach sięgania po unijne dotacje, gmina czy miasto, aby starać się w ogóle o pozyskanie środków unijnych bierze kredyt, który w dalszej perspektywie stanowi wkład własny dla konkretnej inwestycji dofinansowywanej środkami europejskimi.

Poziom długu na koniec 2012 r.

1. Powiat Grajewo – 3.701.090,00 zł
2. Miasto Grajewo – 21.968.508,00 zł
3. Gmina Grajewo – 8.108.532,00 zł
4. Miasto i Gmina Szczuczyn – 7.755.708,00 zł
5. Miasto i Gmina Rajgród – 4.993.635,00 zł
6. Gmina Radziłów – 8.711.451,00 zł
7. Gmina Wąsosz – 1.646.000,00 zł

Dziś wiele samorządów w Polsce jest bardzo blisko tej krytycznej granicy zadłużenia. Za chwilę może dojść w Polsce do sytuacji, gdzie wielu wójtów, burmistrzów zostanie zastąpionych na swoich stanowiskach przez komisarzy wyborczych, a w dalszej kolejności rozpisywane będą wcześniejsze wybory na te urzędy w Polsce. Bowiem przekroczenie granicy 60 % zadłużenia dla włodarzy gminnych przynosi w myśl polskiego prawa takie konsekwencje. Spowodować to zatem może, że w najbliższym czasie osoby odpowiedzialne za zarządzanie polskimi miastami i gminami będą obawiały się sięgać po unijne dotacje, a swoją uwagę skupią na fakcie, by nie przekroczyć krytycznej bariery 60 % zadłużenia.

"Problemem polskich samorządów nie jest ich zbyt duże zadłużenie, ale brak stabilnych dochodów" - przekonują niektórzy samorządowcy


Komentarze (10)

Z torbami nas puści burmistrz.Radni to wszystko akceptują?

Ktoś tu zapomina o ludziach co coraz mniejsze dochody mają a życie i utrzymanie rodzin jest coraz droższe ile ludzie wytrzymają zanim wyjdą na ulice jak to kiedyś było walczyli o taki dobrobyt jak teraz mamy ????

To faktycznie Pan Burmistrz dużo robi!!!! widać z poziomu długu....

Brak rozwagi i cech dobrego gospodarza to nasi rajcowie , każdy patrzy ile on będzie miał dla siebie a nie ile dla społeczeństwa i tak np. sprawa basenu to typowy przykład głupoty i rozwagi, wybudować basen i zaciągnąć dług to jedno a utrzymanie tego obiektu to są stałe obciążenie budżetu miasta czy będzie stać itd,.

tak wybudujmy basen to dług zmaleje- wzrosnie a z nim podatki- ........

Może Pan burmistrz by ściągnął podatki od tych co nie płacą. 50% podatników oszukuje na deklarowanej powierzchni. Solidna Inwentaryzacja przyniesie oczekiwany dochód bez podnoszenia stawek za m2.

Daliśmy szansę dla młodej osoby i mamy takie efekty . Zrobić dług prawie 9 mil. przez 2 lata, to każdy niech sobie odpowie ,czy to był dobry wybór .

Ludzie, co Wy chrzanicie na tego burmistrza. Jak się w mieście nic nie dzieje - źle, jak jest ktoś młody kto zaczyna tą mieścinę rozruszać - źle. A co zrobił poprzedni burmistrz, gdzie te miejsca pracy tylko rozbuchana administracja. Słowa krytyki wypowiada się bardzo szybko ale dobrze było by się trochę zastanowić. Komu się nie podoba, niech sobie kandyduje i wtedy można pokazać jak to łatwo się rządzi. Pozdrawiam wszystkich nie i zadowolonych.

Czy za zaniżanie metrażu są jakieś kary ? Czy uczciwość, jak zwykle , kojarzymy z niezaradnością ?

A teraz to są miejsca pracy i w administracji jeszcze więcej ludzi pracuje bo Pan Burmistrz zatrudnia i tworzy nowe stanowiska .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.