czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 17 komentarzy
  • 6472 wyświetleń

Foto-migawki 17



       S z c z u c z y n  g m.  G r a j e w o

      1.  SCHETYNÓWKA DLA SZCZUCZYNA

      Kolejny sukces pracowników Urzędu Miasta w Szczuczynie przejawia się w pozyskaniu tzw. „schetynówki”. Pieniądze stanowiące 100 % zabezpieczenia na wytyczone cele nie są już mrzonką, ale realnie uzupełniają budżet.  Przeznaczone są na całkowity remont szczuczyńskich ulic: Placu Tysiąclecia. Krzywej, Wąsoskiej i S. Majewskiego. Jak informuje burmistrz Artur Kuczyński - prace na tych ulicach ruszą już w maju 2013 roku.
      "Schetynówkami" nazywane są drogi, które zostały objęte rządowym Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych. Program opracowany pod kierunkiem ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji, Grzegorza Schetyny przyjął nazwę „schetynówki”. Jest to, po tzw. „Orlikach”, kolejny pomysł rządu.
Z budżetu centralnego państwo maksymalnie dofinansowuje połowę kosztów związanych z inwestycją. Kwota dofinansowania na jeden projekt nie może przekroczyć 3 mln zł i nie może być większa niż 50 % własnego wkładu wnioskodawcy.
Celem głównym programu jest wsparcie remontów, przebudowy oraz budowy dróg powiatowych i gminnych. W ciągu jednego roku powiaty mogą otrzymać środki finansowe na dwie inwestycje, a gminy tylko na jedną. 
 
      2. DYMIĄ KOMINY

     Choć początki kominiarstwa sięgają trzynastego wieku, kiedy to wysokimi kominami starano się wyprowadzać spaliny ponad dachami budynków do wyższych warstw atmosferycznych – to dym do dziś jest zmorą cywilizacji.
     Trudno podważyć zasadność narzekania części mieszkańców na dokuczliwe i królujące nad miastem brunatne powłoki, kiedy kominy pracują jak krematoria. Unoszenie się dymu uzależnione jest od wysokości komina, warunków atmosferycznych, rodzaju paliwa i emisji. Często słaniający się dym gryzie w oczy, wciska się do obcych mieszkań i brudzi wiszące na balkonach uprane materiały.
     Zarówno śródmieście Szczuczyna jak i jego obrzeża atakują spaliny - te konieczne, ale i takie, które nie powinny być na terenie zamieszkałym spalane. Dymią kominy użyteczności publicznej i prywatne. 
Wyziewy wdychają sąsiedzi, przechodnie, spacerowicze – ci mali i dorośli. Wolność jednych, którzy palą nawet opony, staje sie udręką dla innych. Nie chodzi tu o formy estetyczne, ale o zdrowotne.
      Podobno Szczuczyn, choć nie zachował starówki, był pięknym, zurbanizowanym miastem.  Był taki w czasie przeszłym i nic temu nie zaradziliśmy, podobnie jak i dziś nic uczynić nie możemy.
Wszyscy w sposób bezpośredni lub pośredni korzystamy z kominów i emisji spalin. Energia uzyskana przez spalanie daje nam ciepło, możliwość przygotowania posiłków i zwykłego - trwania. Zakładom umożliwia produkcję, zarobki i utrzymanie rodzin. Niestety, na lepsze metody pozyskiwania ciepła, mimo cierpień, trzeba nam jeszcze długo czekać.
 
       3. OBWODNICA „ROŚNIE” 
 
      Prace przy obwodnicy Szczuczyna idą zdecydowanie do przodu i są skoncentrowane w okolicy dawnego cmentarza żydowskiego i starej Targowicy Miejskiej. Z drogi prowadzącej do wsi Niedźwiadna nie widać postępu prac. Z ul. Granicznej widać układanie kabla ziemnego.
      Z Wąsosza wielotonowe pojazdy z kruszywem ożywiają miasto i zwijają się jak pracowici żniwiarze przy zbiorach płodów rolnych.

      4. ŁOMŻYŃSKA 2

      Remontowany budynek mieszkalny przy ul. Łomżyńskiej 2, co dzień korzystnie zmienia swoje oblicze. Widać, że prace wykonują zdyscyplinowani fachowcy, którym jakość i tempo pracy nie są obce.

      5.  PLAC TYSIĄCLECIA 23


      Chwilowo budynek UM zatracił dawną wysokość i przestał być podobny do siebie sprzed laty. Przypomina ruiny sąsiednich budynków 22 i 21 po zbombardowaniu ich w dniu 12.01.1945 roku.
 
      6. TARGOWICA MIEJSKA – Szczuczyn 

      Trudny nastał czas dla handlujących i kupujących na otwartej przestrzeni. Ze starej targowicy wypychają ich kałuże wody, nieprzytulna przestrzeń, a przede wszystkim szeroka linia obwodnicy miasta.
      W związku z dużymi zmianami otoczenia starej Targowicy Miejskiej w Szczuczynie przy ul. Grunwaldzkiej, od pierwszego wtorku 4 grudnia 2012 roku targi odbywać się będą na placu, za garażami pomiędzy oczyszczalnią ścieków i ul. Łąkową. Dojazd i dojście jest dostępne z trzech stron placu.
W tym miejscu trwać będą targi do czasu oddania do użytku nowej Targowicy Miejskiej.
      Na wskroś nowoczesna targowica z infrastrukturą zapewniającą sprzedawanie i kupowanie w bardzo dobrych, ludzkich warunkach powstaje przy ul. Kolneńskiej (droga do Niedźwiadnej), a jej budowa wchodzi już w fazę finalną.

 

         Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

Komentarze (17)

Rzeczywiście,Urząd za panowania obecnego burmistrza miasta funkcjonuje zdecydowanie lepiej.Co raz widać kolejne inwestycje,zmagania pracy urzędników.A o pieniądze na remonty ulic miast trudniej zebrać środki,i doceniam to.Centrum miasta powoli będzie przybierało dawną żywotność,funkcjonalność i oczywiście piękno.Podobno buty to wizytówka człowieka,a zatem ulice są wizytówką miast.Oby tak dalej,jestem niezmiernie zadowolony z kolejnych sukcesów pracy Pana Kuczyńskiego.Mam nadzieję,że w przyszłym roku projekt,w którego skład wchodziła budowa Centrum Rekreacyjno-turystycznego pozytywnie przejdzie wszystkie etapy i za kilka lat będziemy mogli się cieszyć i podziwiać nowy stadion wraz z nowoczesną infrastrukturą :D

Plac Tysiąclecia, ul.Majewskiego to drogi powiatowe i Pan Burmistrz tylko podpina się pod to dofinansowanie...

Kolejna próba dyskredytowania dobrych, a niełatwych w dobie kryzysu działań. Panie "Lach" ciekaw jestem kto się pod ten nick podpina. Trzeba interesować się nie tylko tkwiącym w tobie żalem, ale również tym, co rzeczywiście ma miejsce! Remont budynku Urzędu obejmuje przebudowę części chodnika, zrodził się więc pomysł, by poszukać sposobu na odnowienie całego ciągu ulic: Krzywa, Pl. 1000 lecia, Wąsoska I Majewskiego. Powstał projekt z udziałem finansowym czterech partnerów: UM w Szczuczynie, Starostwa Powiatowego w Grajewie, programu "Schetynówek" oraz sektora prywatnego. Inicjatorem działań jest Burmistrz Szczuczyna. W podobny sposób wykonana została Schetynówka w Bzurach.
Na remont centrum miasta złożono dwa projekty, dzieląc całość na część gminną I powiatową.Oba są bardzo wysoko na liście rankingowej. Reasumując, nikt tu się pod nikogo nie podpina. Prace powinny ruszyć na przełomie wiosny I lata 2013.

Uważam, iż Burmistrz się nie podpina! To są tak samo ulice reprezentujące Szczuczyn. A tyle lat powiat nie zrobił z nimi nic, trzeba Lach I. było wyjść z inicjatywą, upomnieć się, zabiegać o pieniądze, same nie przyjdą a powiat ma inne również ważne inwestycje i nie interesuje się tak mocno ulicami Szczuczyna. Musi się znaleźć osoba, która upomni się o swoje, wie że takie dofinansowanie istnieje i będzie dążyć do wdrożenia go na swoim terenie działania. Także ja się bardzo cieszę z takich efektów pracy.

dlaczego nie podpinał się były burmistrz pod takie i inne dofinansowania?Troszkie obiektywizmu Panie Lach.

"Lach" nie rób łachy! Nie pomagasz, nie przeszkadzaj! Burmistrz rób swoje, oby tak dalej panie Arturze.

Zapiszcie na konto obecnych władz jeszcze budowę obwodnicy i Via Baltici.Troszkę otrzeźwienia bo sami siebie zagłaszcie na śmierć.
Poprzednikowi to powiat potrafił jedynie przeszkadzać ........

Lach, że budowa obwodnicy Szczuczyna doszła do skutku, to wiadomo nam kto od lat zabiegał aż wprost molestował. Ale ze względu na skromności nikt jej nikomu jawnie nie przypina.Nieważne. Ważne jest to, że coś się robi i dba nie o swój kieszeń, a wspólny. Wysokie emerytury, kupno głosów i ordery przypinają sobie szczuczyńscy .... Tak dobrze jak jest teraz w Szczuczynie pod względem dbałości, zarządzania od bardzo dawna nie było. Trzeba się cieszyć, a nie majacząc zabiegać o fotel. Fotel nie jest do brudzenia przy siedzeniu, on służy ku myśleniu. Podpisujesz się Lach, bo czujesz się Polakiem, ale nie sprawiedliwym i pracowitym gospodarzem.

Jest zamieszczone zdjęcie jakoby ze sklepu RENMARK leciał okropny dym z komina.Ujęcie jest wykonane w taki sposób, że za kominem sklepu leci okropny dym z komina Spóldzielni Inwalidów.W sklepie nie ma od 11 lat pieca c.o..W zwiazku z tym proszę o nie zamieszczanie takich ujęć na e-grajewo.
RENMARK-Renata Konopka

Trzeba tylko pozyskac,przyciagnosc inwestorow ,zeby szczuczyniacy mieli prace i niebyloby tak duzego bezrobocia .

Właśnie nad tym pracuje Burmistrz,ile razy w wywiadach wspominal o kolejnych rozmowach z formami,zainteresowanymi ulokowac swoje formy wlasnie w naszym miescie.Nie mówi zadnych konkretow ,bo chce oglosic jak juz wszystko bedzie pewne i zapiete na ostatni guzik.Obwodnica,rzeczywiscie jak mowil może byc niezłym wabikiem,na interesy w mieście :D

lokalny patriota: Jak widzę Ty dalej bijesz tą swoją pianę. Nazwałeś siebie" lokalnym patriotą", Twoja sprawa. Wypada tylko zapytać z jakiego lokalu pochodzi Twój patriotyzm i wiedza którą tutaj powielasz? Człowieku ogarnij się, przestań kłamać. Jaki w tym masz cel? Jeżeli już stawiasz takie zarzuty, to proszę odpowiedz mi na pytanie. Z jakich zródeł były finansowane natępujące inwestyce?
1.Przebudowa drogi gminnej Guty - Lipnik - Bęćkowo.
2. Budowa oczyszczalni ścieków w Szczuczynie.
3, Przebudowa drogi powiatowej Niedźwiadna - Brzeźnio.
4,Przebudowa drogi powiatowej Bzury- Niedzwieckie.
5. Budowa linii wodociągowej do miejscowości: Kurki, Mazewo, Dołęgi, Jambrzyki, Sokoły,Koniecki Małe, Koniecki Rostroszewo, Obrytki, Czarnowo, Załuski, Czarnówek, Chojnowo, wraz z przebudową stacji ujęcia wody w Niedźwiadnej.
6. Budowa linii wodociągowej do miejscowości : Bzury, Danowo, Milewo, Niedzwieckie, Niećkowo wraz z przbudową stacji ujęcia wody w Wólce.
7. Przebudowa drogi powiatowej Guty- Bzury.
8 Przebudowa drogi powiatowej Tarachy - Bęćkowo.
9. Rewitalizacja parku przy ul. Senatorskie w Szczuczynie.
10. Budowa Sali Gimnastycznej przy Publicznym Gimnazjum w Szczuczynie.
11. Zakup sprzętu ratownictwa technicznego dla OSP Szczuczyn.
12. Budowa boiska " Orlik " w Szczuczynie przy ul. Grunwaldzkiej.
13. Budowa sieci kanalizacyjnej w Szczuczynie na ul: Nadstawnej, Stodolnej. Pawełki. Księży Pijarów, Katarzyny Jagiellonki, Królowej Marysieńki, Falkowskiego, Wołodyjowskiego, Pioli. Jakuba Wagi.
Czekam na odpowiedz Panie " lokalny patrioto".

Zabolało co Jan? Sam się ogarnij i weź się do roboty!

Jan na Burmistrza! To już ulotka wyborcza, bo wygląda jakoś znajomo?

Renmark ty niczego nie musisz rozumieć i tego też bądź lepiej cicho

Renata odłącz się od rzeczki bo to wszystko do nas płynie i ryby giną

Panowie a co z drogą do Niedzwiadnej, w zasadzie to już nie droga to tor krosowy, czy po zakonczeniu budowy obwodnicy to się zmieni ??, czy dopiero wtedy zrodzi się pomysł.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.