sobota, 27 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 10 komentarzy
  • 7360 wyświetleń

Foto-migawki 15

S z c z u c z y n  p o w. G r a j e w o  

1. DRZEWA TEŻ SĄ SPRYTNE

      Choć wycinanie drzew bez zezwolenia jest zabronione, to one wyczuwając brak społecznego akceptowania prawa, wolą rosnąć na wyższym poziomie bezpieczeństwa. Wspinają się na dachy, balkony i inne wyżej położone niedostępne miejsca. Jednak człowiek pomijając kary i lęk, ma z tego zagrożenia korzystne wyjście.
      Bez pozwolenia można ścinać drzewa owocowe (z wyłączeniem orzecha włoskiego) oraz drzewa, nieowocowe, jeśli udowodni się, że nie mają one więcej niż 10 lat. Na pozostałe drzewa potrzebne jest pozwolenie Urzędu Miasta lub Gminy – z Wydziału Ochrony Środowiska.  Wnioski rozpatrywane są indywidualnie. Istnieje jednak logiczna opcja. Zamiast płacić za pozwolenie, można posadzić dwa lub trzy drzewa w miejsce wyciętego. Przez kolejne trzy lata muszą one pozostawać żywe.

2. SEGREGOWANIE ODPADÓW

      Metoda selektywnej zbiórki, dokonywana przez umieszczanie odpadów komunalnych do określonych worków, nie jest odkrywaniem Ameryki. Inne miasta mają poza sobą wyrobione nawyki i pozytywne określenia od wielu lat.
W Szczuczynie, w pobliżu osiedlowych kontenerów, umocowano po dwa worki. Jeden na plastik i szkło, a drugi na makulaturę. Zarząd i Rada SM zwraca się z prośbą do mieszkańców zasobów spółdzielczych o chęć respektowanie prośby wynikającej z konieczności właściwego segregowania odpadów.
      Równocześnie, na podstawie informacji od mieszkańców, Zarząd Spółdzielni zwraca się do osób niemieszkających w zasobach spółdzielni o zaniechanie wrzucania śmieci nocą pod kontenery lub do ich wnętrza, ani pozostawiania na dowolnym terenie spółdzielczym.
 
 3. JEZIORO OKRESOWE PRZY SIENKIEWICZA 4

      Po każdych opadach, utrzymuje się długoterminowy zastój wody przed północną ścianą budynku przy ul. H. Sienkiewicza 4 (pomowski blok).
      W pewnym sensie ten „zbiornik retencyjny” ma korzystne znaczenie. Dla jednych służy, jako mechaniczna myjnia podwozia, dla drugich symulowane łowienie pstrągów wprost z okna, dla dzieci kąpiele latem i ślizgawki zimą. A wszystko na wskroś demokratycznie i gratis.
     Wiadomo jest, że burmistrz Artur Kuczyński i w tej sprawie podjął odpowiednie środki zaradcze. Przewidziana jest niwelacja terenu i kostka brukowa. 
 
4.  TAKIM, TO DOBRZE

      We wsi Sokoły gm. Szczuczyn, w pobliżu prawie „sakralnego” obiektu, polskie krówki leżą pod jabłoniami jak indyjskie święte krowy w centrach miast. W Polsce, choć to nie kraj kontrastów, też są analogiczne święte krowy, co jak niebieskie ptaki, nie sieją ani orzą, ani zbierają do spichlerzy, a żyją i mają dużo krowich pragnień.                 
    Jedynie w mieście Szczuczyn, gdzie zimy miało nie być, już jesienią, puszysty śnieg po cichu w nocy z 27/28 października przykrył spracowaną ziemię. Krowy wyrażały nie tylko zdziwienie, ale i oburzenie.

5.  SIANOKOSY ‘2012 – ZAKOŃCZONE

     Mimo maszyn najnowszej generacji, mimo pełnej świadomości pracy na roli i całym wiejskim gospodarstwie, polski rolnik wytrwał w kolejnym roku trudów i zakończył zbiory płodów z pól, lasów i łąk.
     Na wyniki pracy rolnika czekają wszyscy, choć bardzo często bywa, że chcą pominąć wartość jego zasług i poniżyć wzlot społecznych aspiracji. Jedynie przyjaciel domowy kot, po wywąchaniu, że w dostawie ziemniaków nie ma żadnej myszy z radością akceptuje ich dorodną jakość i transport do piwnicy. I słusznie, bo oto wrony zapowiadają już szarugi.

6.  TARGOWICA MIEJSKA  

     Przy budowie nowoczesnego centrum targowego z monitoringiem w Szczuczynie widać coraz więcej elementów zakończonych. Najdłużej, co jest oczywiste, trwa budowa obiektu administracyjno - biurowego o łącznej powierzchni użytkowej 208 m2.
      Inwestycja objęta Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 uzyskała dofinansowanie w sumie 1 mln zł. Miejmy świadomość, że budżet gminy z własnych funduszy dołoży 1, 9 mln zł.
     Oddanie targowicy do użytku, przewidziane jest na okres letni, czyli pierwszej połowy 2013 roku. 
 
7. UL. SENATORSKA PIĘKNIEJE

      Przy ul. Senatorskiej 2, nieustannie trwa dobrze zorganizowana budowa. W miejscu po parterowej chacie, staruszce, powstaje murowany budynek mieszkalno-handlowy.
Za nim, rzeczkę Księżankę zasłania legendą owiana stodoła.

8. PRZEBUDOWA BUDYNKU UM

      Po dokonaniu wstępnych i trudnych zabiegów finansowo-organizacyjnych, trwa kompleksowa przebudowa budynku UM, o którym powoli zapomina się, że nosił przebrzmiałą już nazwę magistrat.

9. PLAC ZABAW

      Plac zabaw na Os. Pawełki układa się powoli do zimowego snu. Ze względu na bezwzględną zmianę pór roku, zamiera na placu dziecięca wrzawa. Rodzice wolą mieć pociechy bliżej siebie, choć i wrony zapowiadają jesienne tańce natury w postaci deszczu, śniegu, wiatru –słoty.
 
10. NA KRZYWEJ

      Przy ul. Krzywej, która w historii miasta zaliczyła miejsce odosobnienia Żydów, słynnego getta - jest coraz ładniej. Po kapitalnym remoncie budynku nr 2, Poradni Lekarskiej, nowy obiekt mieszkalny nr 6 powoduje zmianę oblicza ulicy, która na pozór wydaje się być bardziej prosta.

11. BANK WCIĄŻ ROŚNIE

   Nie tylko bose zwierzęta zaskoczyła znów kolejna polska zima, ale i budowniczych.
Rozbudowa BS w Szczuczynie, bez przesuwania foteli, jest sprawnie realizowana. Wiele elementów składowych zostało już zakończonych. Pozostała tylko chwila do zakończenia prac na dachu i spadł - nieoczekiwany śnieg. Mamy go, jak w Banku.
 
12. CHODNIKI   

      Choć to jeszcze nie miejsca spacerowych promenad ani szczuczyńskich bulwarów, a tylko równiutkie miejskie chodniki, to jednak bardzo cieszą wrażliwych na piękno, funkcjonalne i coraz bardziej zadbane ulice, chodniki i place Szczuczyna. Po uzupełnieniu chodników na ul. Senatorskiej, Sobieskiego i Szpitalnej, zgromadzone są już materiały do wymiany bardzo zniszczonej nawierzchni prawego chodnika przy ul. Kościelnej. Przy okazji na ul. Sobieskiego i Szpitalnej zmieniono geometrię łuku drogi przez zwiększenie jego promienia. Dla autobusów i innych pojazdów zakręt jest łagodniejszy, co ustrzeże ich od najazdów na krawężniki.          
      Mieszkańcy Os. Pawełki cierpliwie czekają, jest nadzieja, że wkrótce cel osiągną. Podpisana przez burmistrza A. Kuczyńskiego 17.08.2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim umowa na realizację sieci kanalizacji deszczowej, w wyniku której otrzymamy ok. 2 mln złotych, gwarantuje postęp prac w tym sektorze miasta.  

13. TO, CO DOBREM JEST – ZACHWYCA
      
     Tworzenie nowej wizji w sferze obrządku religijnego, szacunku ludzi najskromniejszych, estetyki i ładu przybrało sens nowy dzięki gospodarności prob. Roberta Zielińskiego. Widać wyraźnie wykonany ogrom pracy dzięki planowej i rozsądnej organizacji działania. Cieszy to nawet najbardziej sceptyczną część społeczności. Rozmówcy z ulgą i dziękczynnym westchnieniem mówią: „(…) jak ładnie, dobrze jest!  Widać, że jest nowy gospodarz. Wszędzie zajrzane i dopilnowane. A co Pan na to?”  Ja na to, że jest to godna kontynuacja prac po księdzu dziekanie Mieczysławie Olszewskim, który zaczął od ratowania świątyni przed zawaleniem. Takich ludzi nie kształci się w szkołach. Oni, muszą się tacy narodzić, aby sukces czerpać z genów. Dziękujemy!

14. CMENTARZ OD STRONY ZACHODNIEJ

      Wieczny śmietnik za bramą zachodnią, co określa się brakiem szacunku do miejsca pochówku na cmentarzu ewangelickim - znikł. Usunięto stos śmieci, zniwelowano teren pochylony w kierunku ul. Kolneńskiej w pobliżu bramy Targowicy Miejskiej. Na tym wzniesieniu, od strony targowicy będą wbudowane schody prowadzące do obu cmentarzy. Przez piękną, już wmontowaną metalową bramę, wierni obrządku rzymskokatolickiego mogą łatwo wejść na cmentarz grzebalny, nawet przy okazji pobytu na targu.

15. USTAWICZNE ZALEWANIE PIWNIC

      Nieustanne zalewanie fekaliami piwnic w blokach Spółdzielni Mieszkaniowej, to zmora w codzienności życia jej mieszkańców. Ciągły, nieprzyjemny zapach i mnóstwo bakterii przenoszonych jest do mieszkań. Piwnice przestały być użytkowane. Konserwatorzy, cierpliwie znoszą przepychanie rur, których drożność po 28 latach używalności zmalała prawie do zera. Jednak praca ich jest daremna, jeśli wylewanie trwa non stop.
     Burmistrz A. Kuczyński zatwierdził finanse na wykonanie gruntownej modernizacji odcinka kanalizacji od ul. Sienkiewicza w kierunku oczyszczalni miejskiej na odcinku ok. 200 metrów. Należy żywić nadzieję, że pięcioletnie, bezskuteczne oczekiwania mieszkańców na pomoc, zakończą się pomyślnie. Warunkiem jest jednak to, żeby awarie sieci nie były zlokalizowane pod spółdzielczymi budynkami na różnych odcinkach.   

 
 Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski 

piątek, 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na mecze (28.04)

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

Komentarze (10)

Panie Stanisławie... kilka nieścisłości:
- budynek przy ul. Senatorskiej już jest w innym stadium budowy, więc zdjęcie nie na czasie;
- ul. Kolneńska w Szczuczynie... kto o takiej słyszał? wg mnie jest to Łomżyńska;ale może jestem w błędzie
- fajnie że usunięto śmieci " z tyłu" cmentarza, ale może warto byłoby podrzucić pomysł, aby gdzieś właśnie tam, na tyłach jakiś drugi śmietnik zlokalizować, bo to co było to moim zdaniem efekt lenistwa ludzi, którym daleko iść ze śmieciami do głównego wyjścia;
co Pan na to?

Jakie to piękne, do pozazdroszczenia. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

ad Hektorek, dla mnie każda uwaga, a tym bardziej kulturalna, tak jak napisana przez Pana, jest cenna. Foto-migawki, to nie są fakty ściśle historyczne. Jako aktualne doniesienia są prawdziwe i informują, że budynek na ul. Senatorskiej 2 jest w trakcie budowy. Rozumiem, że taki zapis też historię tworzy, ale nie musi być wykonywane zdjęcie, co kilka godzin, bo obiekt rośnie sprawnie i szybko. Ul. Kolneńska w Szczuczynie zaczyna się od ul. Łomżyńskiej i przez Niedźwiadną, Kurki, Kumelsk, Lachowo, Gromadzyn Stary dojeżdża się do Kolna. Jeśli ulica w Szczuczynie jest tak ukierunkowana, to uważam, że dlatego nazwano ją ul. Kolneńską, tak jak prowadzącą do Łomży ul. Łomżyńską, do Wąsosza ul. Wąsoską, etc. Zapewne tym bardziej nie wie Pan, gdzie jest w Szczuczynie ul. Przelotna lub ul. Tatarska. Albo; Bajwaki, Nowy Świat, Wały, Diabelna Góra, Kozacka Góra, itp. Może też być niejasne, gdzie stały i co symbolizowały cztery szczuczyńskie pomniki, póki nie powstał piąty JPII. Gdzie stał drewniany kościółek, ratusz, wiatrak, itp. Tak drogi Hektorku, kontenery na śmieci mogą i będą w przyszłości ustawione tam na zapleczu, ponieważ wymusza to życie, a ono dyktuje prawa. Ponadto kranów czerpalnych z wodą, tak bardzo potrzebną, może być jeszcze co najmniej 4 w górnych partiach cmentarza. Potrzebna też jest dokumentacja historyczna i rewitalizacja pomników ludzi tworzących dumę i historię tego miasta. Nie uzasadniam już o konieczności kolejnego remontu uratowanej kaplicy. Ale czy wszystko można mieć, co się chce i czy stać nas na to żeby mieć to dziś, a nie jutro. Cieszmy się tym na razie, co osiągnęliśmy w ostatnich latach tylko na samym cmentarzu; asfalt, woda w kranie, światło, kontenery, wycięcie drzew, odchwaszczenie cmentarza, nagłośnienie oraz apele. To daje poczucie szacunku wielobiegunowego, a tym bardziej dla ludzi tam spoczywających. Do czasu zmian zapoczątkowanych przez dziekana M. Olszewskiego, a po przerwie, kontynuowanych udoskonaleń na rzecz społeczeństwa przez dziekana R. Zielińskiego, nic się nie działo, a ludzie prawie sami się grzebali. Byłem dziś za bramą zachodnią. Na czystym placu leżą już świeżo wyrzucone stare śmieci, kwiaty, znicze. Czyli, sielanka zaczyna się od początku. Masz rację, że jest to efekt lenistwa, a ja dodam niechlujstwa, pogardy do wysiłków innych ludzi i braku estetycznych form wrodzonych. Dzieje się tak, mimo że ci, którzy bałaganią są dumni z tego, że żyją w XXI wieku. Nie jestem pewien, czy cokolwiek wyjaśniłem, ale starałem się to uczynić. Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę radości z przeżywania każdego, danego nam dnia.

ŁAdny,poukładany tekst,Panie Stanisławie.Wspomnial Pan o kilku,malo znanych miejscach w Szczuczynie.Zatem,moje pytanie,gdzie znajduje się ul.Tatarska?bo Przelotna jest mi znana.I jeszcze jedno miejsce jest mi obce,chodzi o WAŁY.Móglby Pan udzielić odpowiedzi ?

Wały to teren na przeciwko drogi prowadzacej do szpitala i kościoła.Kiedyś ,poprzez swoje górzyste ułożenie wykorzystywane w czasie zimy do zjazdów na sankach.

Tworzenie nazw jest w gestii Rady Miejskiej, a samowolne tworzenie historii to lekka przesada. Są nazwy ulic które został zmienione oficjalni, lecz często przez "rodowitych " szczuczyniaków używane Tzw. Wały Diabelniak czy Kozacka góra to nazwy slangu szczuczyńskiego. Ul. Kolneńska to jest wytwór Pana STS, a idealnie było by nazwa ul. Skajska, Wysypiskowa, Jambrzykowska czy Swidrów Awissa. Kierunki tez dróg przebiegają w tamtych kierunkach. Historia lubi dokładność - a tworzenie przypuszczeń należy do naukowców którzy się na tym znają. I jeszcze jedno- dziwię się że nikt kto odpowiada za Nasz Gród nie sprostował istnienia nazwy nazwy ulicy Kolneńskiej bo są bardziej biła dla Szczuczynian: Jambrzykowska, Zachodnia, Cmentarna a nawet Targowa. Pozdrawiam bez głębszych wywodów historycznych nazw ulic z pięknego mojego rodzinnego miasta Szczuczyna.

dziękuję za odpowiedź. panie Stanisławie... może warto byłoby poruszyć jeszcze kwestię przystanku autobusowego i jego wyglądu, żeby zrobić tam coś porządnego, bo to co jest to o pomstę woła... rozkłady zazwyczaj poździerane, a jak deszcz zacina to ta cała wiata niewiele pomaga

Rodowity Szczuczyniak, przykro mi, że przed całym światem usiłujesz mnie ubliżyć. To mi nie przeszkadza, ponieważ to, co napisałem jest prawdą. Nie wprowadzaj innych w błąd. Jeżeli masz taką moc, to pozmieniaj nazwy obowiązujące i te utrwalone przez historię, o których powoli zapominamy. Ja takiej mocy nie mam, a to co mam, to odpowiedzialność za swoje słowo. Umów się zemną
na rozmowę, np. przy kawie, a wyjaśnię Ci. Na komentarze brak mi jest czasu. Kłaniam się bez cienia obrażania. PS. Hektorku popieram Cię, masz rację. Przystanek jest prymitywny, jak na Szczuczyn, ponadto nie posiada WC.

To w końcu jest w Szczuczynie ul. Kolneńska czy jej nie ma?

Ul. Kolneńska jednak jest, to ta co przy nowej targowicy biegnie na zachód. Nicka wklej link i patrz tu; http://www.mapa-online.pl/mapa,Szczuczyn,957560.html

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.