czwartek, 25 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 17 komentarzy
  • 7210 wyświetleń

Foto-migawki 14


S z c z u c z y n   p o w. G r a j e w o  

1. TABLICE OGŁOSZENIOWE

      Od piątego września pojawiła się w Szczuczynie możliwość niekrępującego zamieszczania ogłoszeń. Pierwszy oczekiwany i piękny zespół tablic (tryptyk) Urząd Miasta zainstalował na Placu Tysiąclecia. Solidnie wykonana konstrukcja, nie tylko umożliwia szybkie dotarcie z informacją do mieszkańców, ale i dodatnio wpływa na wizerunek miasta. Tego typu obiektów jeszcze w Szczuczynie nie było. Do tej pory z braku miejsc, choć jeszcze dalej tak jest, wszelkie ogłoszenia wisiały na drzewach, słupach i budynkach.
Ze względu na estetykę zawieszania, pomijano je obojętnie, jako nie godne uwagi.
Powodowało to również, że ważne informacje samorządowe i prywatne były szybko zaklejane innymi, albo niszczone przez deszcz i wiatr. Inne łopotały jak końskie grzywy na wietrze. Jest jednak tablic, a w innych miejscach ozdobnych słupów ogłoszeniowych za mało. Byłoby dobrze, żeby małe zamykane tablice były również w sołectwach wyłącznie dla sołtysów, a niezamykane dla wszystkich zainteresowanych.
 
2. STACJA PALIW PKN ORLEN
     Mimo ukończenia budowy, jeszcze raz przyjemnie jest wspomnieć, że Stacja Paliw przy ul. Łomżyńskiej w Szczuczynie, nawet nocą, dzielnie prezentuje swoją zgrabną sylwetkę. Wielu z nas chciałoby zauważyć na tablicy świetlnej o połowę niższą cenę dystrybuowanych paliw. Byłby to niekłamany powód do radości, choć dumą jest samo posiadanie nowej i nieporównywalnie piękniejszej stacji niż jej poprzedniczka.

3. SPRZĄTAJĄ NAM INNI
      Firma ze wsi Czerwone k/Kolna coraz częściej zagląda do Szczuczyna. Choć ich sprzątanie nie zadawała w pełni niektórych, wybrednych mieszkańców, to jednak oni starają się wywiązywać z podjętej umowy w odniesieniu do ustalonych ze Szczuczynem zasad: częstotliwości sprzątania, koszenia i opróżniania koszy. Prawdopodobnie jak wszystkim nam, tak i GDDK i A zależy na tym, aby Szczuczyn wyglądał jak najpiękniej. Problem stanowią środki finansowe, które dryfują gdzieś na zielonej wyspie.

4. HANDEL ZAWSZE JEST W MODZIE

      Szczuczyński Plac Tysiąclecia już od ubiegłego tysiąclecia jest oblegany kupcami, towarami, dokonywaniem transakcji, a w razie pilnej, patriotycznej potrzeby - rozbrajaniem Niemców. Mimo, że to miejsce przybiera nowe nazwy: rynek, Plac Tysiąclecia, Park Centralny, to jednak pierwotne prawo rynku powraca i upomina się o swoje terytorium. Potwierdza to codzienna, podręczna i konieczna sprzedaż artykułów.  

 5. SOBIESKI W ODSIECZY
      Krótka, ale stara, przyległa do kościoła ulica Sobieskiego, otrzymała nowiutki chodnik. I bardzo dobrze! Przynajmniej w ten sposób uczcimy tych ludzi, którzy rzeczywiście zasłużyli się naszemu miastu. Ciekawe, jak na to zareaguje Stanisław A. Szczuka, który po przeciwnej stronie miasta otrzymał króciutką ulicę pozbawioną swoich imion?

6. ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU 
      
        Żeby być profesjonalistą w swoim fachu trzeba nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, a tym bardziej robić mają to ci, którzy zawodu nie mają. Możliwości takie dają liczne szkolenia, dzięki którym można uzupełniać wiedzę.
      W Szczuczynie trwają szkolenia w ramach projektu „Bądź aktywny, bądź niezależny” realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej
w Szczuczynie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Urząd Gminy Szczuczyn.
      W ramach szkoleń odbywa się kurs pielęgnacji zieleni. W grupie znajduje się dziewięć osób z miasta i terenu. Tematykę ogrodów i architektury zieleni prowadzi mgr architektury krajobrazu z Ełku, absolwentka SGGW w Warszawie. Kurs prowadzony jest dla osób bezrobotnych w wieku aktywności zawodowej. Kurs obejmujący teorię i praktykę trwa 90 godzin. Podczas szkoleń słuchacze opanowują wiedzę jak m.in. przygotować teren pod założenie ogrodu, jak wykonać drenaż i odwodnienie w ogrodzie, nawierzchnie ogrodowe, nasadzenia roślin, oczka wodne i wszystko to, co potrzebne jest do utworzenia estetycznego miejsca na wzór miejsca najwyższej szczęśliwości - Edenu. Kurs kończy się egzaminem
i uzyskaniem certyfikatu, który umożliwia tworzenie piękna dla siebie, a osobom bezrobotnym umożliwia ubieganie się o pracę zarobkową w tej branży.
     Wzbogacanie słuchaczy o modną dziś wiedzę z architektury krajobrazu, pozwala na kształtowanie przestrzeni życiowej człowieka, za pomocą roślinnej szaty tworzącej nowy charakter otaczającego krajobrazu. Dla niektórych może być czynnikiem wychowawczym, kształtującym osobowość, szczególnie w tak małych środowiskach ludzkich jak Szczuczyn.
Miasto, choć z opóźnieniem, dzięki takim szkoleniom przybierze nową, estetyczną szatę.
      Aktualnie wykonywane są upiększenia na skwerku przy Biedronce i na wewnętrznym rondzie przy Szkole Podstawowej. W dalszej kolejności, inwentaryzacją i perspektywą zmian objęto teren parku zawarty pomiędzy fontanną a nową tablicą ogłoszeniową.
       W Szczuczynie, dzięki aktywnej działalności pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej organizowane są także:

- kurs komputerowy,
- kurs opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych,
- kurs prawa jazdy kat. „B”.

      Ośrodek Pomocy Społecznej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników szkoleń postanowił z zaoszczędzonych środków przy realizacji projektu zorganizować dodatkowe kursy. Dla kobiet - kurs obsługi kasy fiskalnej, a dla mężczyzn - kurs obsługi wózków widłowych.
      Osoby biorące udział w projekcie, ze wszystkich form wsparcia oraz szkoleń, korzystają bezpłatnie.

7. TARGOWICA
      Nowa Targowica Miejska, zlokalizowana poza miastem z prawej strony cmentarza rzymskokatolickiego, oczekuje na dokończenie obiektu i okres ukorzenienia trawy. Jest na tyle piękna, że szkoda jest ją użytkować w dniach powszednich.

8.  ROZBUDOWA BANKU
      Prace przy rozbudowie Banku Spółdzielczego zmierzają do finału. Wznosi się ładniejszy, budynek dla miasta i bardziej funkcjonalny dla pracowników i zainteresowanych. Warto byłoby wiedzieć, czy leżakujące tam pieniądze będą obficiej wracały do portfeli klientów.

 9. ŚWIATŁO DLA SIENKIEWICZA
      Ul. H. Sienkiewicza z trzema zakrętami, po otrzymaniu nawierzchni żwirowej, później w połowie brukowanej a w końcu asfaltowej, doczekała się chodników i zebry na przejściu. Dziś jest wiadomo, że otrzyma ona 10 lamp oświetleniowych. Będzie jasno i bezpiecznie chodzić do biblioteki po książki tego pisarza. Choć jego twórczość rozwijała się szybko i pewnie, to jednak w Szczuczynie czekać musiał, co najmniej od 15 IV 1953 r., od chwili powstania Państwowego Ośrodka Maszynowego aż do jego likwidacji, aby dopiero w 2012 doczekać się planu oświetlenia ulicznego.
     Jest to jednak, choć powolna, ale znaczna podzięka oświatowa za: użyczenie nam nazwiska, za wspaniałą formę pisanych felietonów, krótkich opowiadań, jak i zawartych w nich mądrościach i patriotyzmu, które wytworzyły mu wielki rozgłos. Nieco później trylogia przyniosła pisarzowi sławę, jakiej dotąd nie zdobył żaden polski pisarz. Szczuczynianie są dumni z posiadania ulicy noszącej nazwisko Henryka Sienkiewicza.
 
10. SIANOKOSY ‘2012
      Utrudzeni rolnicy powoli kończą tegoroczne prace w polu. Ich efekty pracy, zmieszane z potem, wyrzeczeniem i kłopotami widzimy obok dróg różnej klasy, podczas jazdy do szkoły, pracy lub na wczasy. Kiedy oni, ci którzy żywią naród cały, odpoczywają?
Niektórzy z nich to ci, którzy nigdy wczasów nie znali i dalej ich nie poznają.

---------------------------
PS. (…) i tylko patrzeć jak wyprowadzone ze Szczuczyna władze powiatu, powrócą na dawne, opuszczone Starostwo Szczuczyna.


Tekst i foto: Stanisław Orłowski 

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (17)

A gdzie ten chodnik na Senatorskiej, tyle się naczekaliśmy, a fotki nie ma. Panie Stanisławie prosimy.

A ul. Sportowa też piękna o niej też warto coś dodać.Chyba że za daleko jest oddalona.
Mieszkanka.

Panie Stanisławie ,prosimy o fotkę chodnikow zOsiedla Pawełki ,na pewno uswietni ona galerię zdjęć. Dziękuję.

Tablica ogłoszeń zachwyca :))


Moniko droga, rzeczywiście długo czekaliście na wymianę nawierzchni chodnika na ul. Senatorskiej, aż otrzymaliście go i to prawdziwie senatorski. Myślę, że dobrze mu się u Was leży. Zaprzepaściłaś jednak wiadomości podane w zbiorze pt. Fotomigawki 14, w których o tym wspominałem. Pozdrawiam serdecznie i podrzucam link, dłuższy niż Wasz chodnik. http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Fotomigawki_13__,18104.html


Cały rok tylko Pawełki i Pawełki, nie jest tam źle.Dla was dano chodniki to się cieszycie a zobaczcie jaka jest nasza ulica Nadstawna. Rozpacz.

Pytanie do UM w Szczuczynie: Ile z tych 10 nowych lamp oświetleniowych będzie świeciło po zmroku?

Ale dla kogo to wszystko skoro wszyscy stad uciekaja.Przyczyna jest bardzo prozaiczna ,brak jakiejkolwiek pracy.Wiec czy ktos robi cos w tym kierunku by zatrzymac mlodych juz niemowiac o tych co wyjechali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy istotne sa lampy,chyba nie.Dla kogo maja swiecic,przeciez jeszcze teroche czasu i nikogo tu nie bedzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bardzo mi się podoba tablica ogłoszeniowa w Szczuczynie

Myślący, dobrze główkujesz, tylko nic sam nie budujesz. Spowoduj wpływy finansowe, wybuduj fabrykę lub dalej dój krowę. Mam 29 lat chętnie powrócę i podejmę u ciebie pracę. Czekać nie mogę. Nim ty to zrobisz, to dobrze ni jest być u panienki Elżbiety w służbie mundurowej. Mam 1574 GBP miesięcznie tj. ok. 8.300 PLN i mundur. Nie czekałem, że Szczuczyn, czy Grajewo wybuduje mi stanowisko pracy albo da coś po znajomości. Jeść chce się co dzień. Choć płacę za to moralnością, to na taką konieczną decyzję kilka lat po studiach czekałem, bo też wolałem być bliżej domu. Czyli ciesz się, że ludzie zatrudnieni w gminie nie są na bruku, a mają kawałek chleba na miejscu. Dlaczego tak źle jest wszędzie, to jest dla nas pytanie. Ja to wiem.

Lordzie nie powinienes wszystkiego tak upraszczac.Idac Twoim tokiem myslenia kazdy bedzie posiadaczem fabryk ,wielkich firm,tylko gdzies w tym wszystkim zgubiules szarego pracownika.Najpierw pomysl a potem pisz.

Piąta fotka jest cudowna.

Piękna tablica. Wspaniała i oryginalna. Ale należałoby przed nie postawić lornetki widokowe, bo to co jest na kartkach szczególnie urzędowych to sokoli wzrok jest potrzebny by to przeczytać treść . Więc po co wieszać , jeśli nie wiadomo co na nich pisze. Bo wieszanie z obowiązku wiadomo nie przynosi pożytku.Jeśli są urządzenia typu kxero lub powiększarki, to niech to pismo będzie widoczne dla społeczeństwa bo po to są wieszane. .

Tablica informacyjna cudna! Gratuluje wykonawcy pomysłu :) Pozdrawiam!

No właśnie, wszyscy zachwycają się piękną konstrukcją i estetycznym wykonaniem tablicy ogłoszeń, a ja zlekceważyłem podanie do publicznej wiadomości, że to dzieło sztuki wykonał nasz mistrz stolarski - Ludwik Bogdan z ulicy Szczuki. Dalej nie może być to tajemnicą. Przyznaję, że to mea maxima culpa i bardzo przepraszam czytelników, a szczególnie Pana Ludwika.

Fakt, tablica super.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.