czwartek, 25 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 15 komentarzy
  • 6664 wyświetleń

Foto-migawki 12



      1. NOWE SACRUM POWSTAJE W SKAJACH

      Zapowiadana przed rokiem wymiana krzyża oraz zmiana jego usytuowania przed podmiejską wsią Skaje, od strony Szczuczyna, weszła w fazę wykonawczą.  Dotychczas stojący tu metalowy krzyż na lastrykowym cokole, wykonał w 1950 roku Jan Narudzki (s. Władysława herbu Sokół), gospodarz ze wsi Skaje nr 32. Ze względów politycznych, a pod wpływem osób miejscowych, zabroniono postawić krzyż w roku jego wykonania.  Dopiero w roku 1952 uzyskano zezwolenie na ustawienie jego w miejscu planowanym. Przed krzyżem metalowym stał w tym miejscu wysoki, spróchniały i pochylony, krzyż drewniany.
      W lipcu 2012 roku, wycięto stare krzewy zasadzone przez Józefa Orłowskiego i usytuowano kwadratowy, szeroki fundament. Na miejscu utrwalonym przez historię, powstanie nowy pomnik kultu wiary rzymsko-katolickiej. Obiekt, uzyska współczesny wygląd i bezwzględnie tradycyjny komponent wokół kapliczek i krzyży (lipy drobnolistnej), teraz w postaci drzew ozdobnych.
Przydałoby się usunięcie topoli rosnącej w pobliżu, która stanowi zagrożenie dla wznoszonego sacrum i nie stanowi uroku przestrzennego.  

      2. NIEĆKOWO 

      Niećkowo, to wieś z tradycjami, w typie jednoulicówki posiadająca boczne rozgałęzienia dróg. Jako największa wieś w gminie Szczuczyn posiada 445 mieszkańców. Większość z nich związana jest z miejscową, rozwiniętą i dobrze zarządzaną szkołą. Z istniejących we wsi 59 gospodarstw rolnych większość nastawiona jest na produkcję mleka.
      Datę 2 marca 1439, jako dzień nabycia gruntów przez Stanisława Niecikowskiego uznaje się za datę powstania wsi Niecikowo, dzisiejsze Niećkowo. Ciekawa historia tworzona przez kolejnych administratorów zachęca do jej odwiedzania. Po drugiej w. św. zmieniła się struktura społeczna wsi. Pomieszczenia dworskie, po ich adoptowaniu, zajęła szkoła rolnicza. Kiedy w 1998 r. zakończono generalny remont budynku dworskiego, wieś doznała uroku. Dziś w Niećkowie funkcjonuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. Szkoła jest największą w rejonie, a jej stabilna dominacja, tworzona na najnowszej wiedzy, wprowadza oświatę w szerokim jej zakresie. Duża ilość obiektów szkolnych utrzymanych w czystości sprawia, że podróżny czuje się tu chwilami bardziej w mieście niż na wsi.
      Niećkowo jest ładną, rozwijającą się wsią, choć mimo to zdarzyć się mogą, jak wszędzie, drobne niedociągnięcia.
Na początku wsi przed obiektami szkolnymi, w celu zabezpieczenia przejść dla młodzieży szkolnej, położono trzy progi zwalniające. Po krótkim użytkowaniu część elementów została zerwana ze względu na zniszczenie cienkich śrub mocujących progi do podłoża. Zdjęte detale przechowuje się na terenie szkoły. Progi przestały po części spełniać swoje przeznaczenie. Powstała przeszkoda w progach może być przyczyną wypadku w ruchu drogowym.
Niezbyt ciekawie wygląda gablota do wiejskich informacji. Z braku konserwacji, albo z nadmiaru czasu swojej służby, wspiera się bezradnie na sąsiednim płocie. Tuż za wsią, w kierunku południowym, na cokole z krzyżem i figurką MB w małej wnęce, widnieje data 1927. Jest to kolejna wartość historyczna do opracowania. Tuż za nią, na zielonej przestrzennej łące i tle lasu, uśmiecha się do przechodnia opuszczona piwnica. Po jej przeciwnej stronie, przy polnej drodze była, nieistniejąca już, zabudowa mieszkalna.
 
      3. TARGOWICA MIEJSKA W SZCZUCZYNIE
      Szczuczyńska Targowica Miejska z niezbędną infrastrukturą, jako jedna z najnowocześniejszych w rejonie, jest wciąż w budowie. Widać okresowy, zadowalający postęp ogólny, a w tym dokładność wykonywanych prac. Pod nadzorem PINB w Grajewie pracę inwestycyjną wykonuje firma Pana P.W. Zieja z Łomży.

      4.  ŻNIWA 2012
      W rejonie Szczuczyna w końcowy etap wchodzą prace przy żniwach. Jak twierdzą rolnicy, tegoroczne ziarno jest dorodne. Choć pogoda płata figle, to jednak często udaje się gromadzić ziarno wyschnięte na pniu. Jako ziarno suche, ma ono wyższą cenę i szybszy odbiór w skupie.
      Najstarsi rolnicy pamiętają zmierzch żęcia zboża sierpem, potem kosą, snopowiązałkami. To były żniwa, przy których z dumą, choć w pocie czoła, pracowały całe rodziny. Kiedy w całej wsi rozlegał się dźwięk klepanych kos, świadczyło to, że czas najcięższych z prac, rozpoczął się. Trwały żniwa. Często w gorącym, rozdrganym powietrzu, falował radosny śpiew żeńców. Przodem mężczyzna ciął żyto kosą, za nim kobieta wiązała snopy powrósłem ze słomy. Snopy stawiano w dziesiątki lub tzw. mendle. Po zwiezieniu zboża do stodół, oddzielano ziarno o słomy cepem, a później maszynami omłotowymi.
     Dziś, przy żniwach pracuje zarządzający nimi gospodarz i kombajn, a po określeniu wilgotności, czyste ziarno jest składowane.
 
       5. STACJA PALIW W SZCZUCZYNIE
       Wciąż trwa budowa nowej Stacji Paliw w Szczuczynie przy ul. Łomżyńskiej, należącej do Polskiego Koncernu Naftowego „ORLEN”. Wyraźne gabaryty wyłoniły się ponad ogrodzenie izolujące od trasy 61. Choć stacja wydaje się być zbyt skromną i umieszczoną na małym terenie, to jednak będzie nieporównywalnie lepszą niż dotychczasowa, która wyglądała na budkę z lodami.

       6. EFEKTY OBCYCH RĄK
       Od czasu przejęcia w dniu 01.07.2012 roku sprzątania ciągu ulic krajowych w Szczuczynie przez firmę S. Olendera z Kolna, wykonano już dwukrotne sprzątanie. Ostatnie trwało w dniach od ok. 1 do 4 sierpnia br. Po opuszczeniu terenu jeszcze 8 sierpnia niedbale wykoszone trawniki zalegają wykoszone zioła, kwiaty i trawa. Niektórzy mieszkańcy, zbulwersowani pozostawionym stanem ulic, sami zgrabiają i wynoszą pokosy trawy i wyrywają niewycięte, grube chwasty. Na chodnikach leżą pozostawione kupki śmieci. „Czy tak będzie sprzątano zawsze? Jest na to jakaś rada?” - pytają mieszkańcy.

      7. POŻYCZKA WISI NA DRZEWIE
       Bez względu na różne komunikaty, w Szczuczynie w dalszym ciągu najlepszym reklamowym biurkiem jest drzewo starego kasztanowca. Jest ono niewątpliwie w najważniejszym punkcie miasta, a jako że posiada duży obwód, ma możliwość wygodnego przyczepiania ogłoszeń. Dzieje się to bez względu na kulturę i sumienie. Kilku rozmówców określiło te skandaliczne czyny słowami, które nie nadają się do emisji. Zatem czytelniku, jeśli jesteś spragniony łatwych pieniędzy, zrywaj je prosto z kasztanowca.



GALERIA ZDJĘĆ

        Tekst i foto: Stanisław Orłowski

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (15)

TAk,wlasnie, doczekamy się wkoncu obiecanych nowych gablot informacyjnych?? Kiedy? My,mieszkańcy miasta jestesmy juz zdenerwowani,gdyz juz od dluzszego czasu byly plany tego malego,a jak widac ogromnego przewsieziencia :0

Czy tylko firma z Kolna zle sprzata?? W Szczuczynie nie widac nikogo ze sprzatajacych na kazdej ulicy.A moze to urlopy wykorzystuja??

Pan Alek to chyba tylko w domu siedzi? Szczuczyn jest sprzątany nie przesadzaj złośliwcze! A może Wać z Kolna? Inni źli, to i ja mało gorszy na ich tle?

Do Aleksandra - i firma z kolna i ze szczuczyna to pięknie sprzataja kiedy popada w zimę biały snieg to ulice wyglataja pieknie . W lecie to tylko posesje prywatne sa w wiekszosci posprzatane a reszta to tylko pracownicy chodza ze szczotkami i udaja ze mocno pracuja.To nie jest zlosliwosc tylko gorzka rzeczywistosc.

ludzie powinni sami dbac o ulice przy ktorych mieszkaja,to nic nie kosztuje a przeciez bylo by przyjemniej.

Kiedy nastąpi porządek w Szczuczynie, o którym Pan pisze ? Jedną ulicę mamy a brudu za ich sto.

kawa, powinnaś pić słabszą kawkę aby mieć odwagę bezpiecznie sprzątać ulice o natężonym ruchu.

kawa masz rację. ludzie powinni sami sprzątać ulice, parki, naprawiać chodniki i ulice i płacić jeszcze większe podatki za to co sami robią i dodatkowy podatek na 13tkę , 14tkę a może i 15tkę dla urzędasków i nierobów...ogarnij się człeku.

Pożyczka z drzewa na dysko brana, jest przez komornika zabierana.

Do Pawełka z Pawełek: Ty to nawet śmieci idąc do Biedronki podrzucasz sasiadowi. Chodników nie sprzątasz - bo ich nie masz, ciekawe czy do kanalizacji się podłączyłeś ?- być może nie bo masz obok swojej posesji rów z wodą. A ulicę ( nawierzchnię) to napewno naprawiasz - ale popiołem z pieca (szkoda że tylko w zimę).

Panie burmistrzu śmietnik koło tego drzewa na fotografii proszę postawić, ile razy mam mówić ?

Tych z Kolna trzeba wypędzić do sprzątania Białegostoku lub Łomży przed tzw. dyrekcjami. Burmistrz Szczuczyna niech zleci sprzątnie naszej WPK. Po wystawieniu rachunku dla GDDKiA kosztami należy obciążyć ją dobrowolnie albo sądownie. Dodatkowo należy wyegzekwować kary za niekonsekwentne wywiązywanie się wobec społeczności Szczuczyna. Ludność miasta przez cały sezon letni chodziła wśród brudu, smrodu i kwitnącego ziela. Urlopowicze nie mają chęci przyjechać tu za rok. Wyślemy ich na fotele tzw. dyrekcji pisanej przez małe d. GDDKiA może być dumna, ale dopiero po sprzątnięciu Szczuczyna we właściwy sposób. Natomiast wcześniej miotły w garść i do roboty.

i co z tym śmietnikiem ?

A co z tablicą ogłoszeń może urząd miasta w końcu się wypowie w tej sprawie

z tablicy Artur nic nie ma to poco ci ona

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.