Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 6047 wyświetleń

Przebudowa kotłowni

SM w Szczuczynie 

      Pierwsze zebranie informacyjne, dla członków i kandydatów formującej się Spółdzielni Mieszkaniowej w Szczuczynie, otworzył w dniu 25.11.1981r., były naczelnik Miasta i Gminy Szczuczyn ob. Jan Niebrzydowski. 
Na spotkaniu omawiano, wynikającą z życia miasta, potrzebę mieszkań oraz organizacyjną stronę czynności założycielskich i perspektywicznych spółdzielni. 
      Na zebranie założycielskie SM, które odbyło się. 28.03.1982  przybyło 74 osoby. Uchwalono Statut Spółdzielni i wybrano Radę Nadzorczą. Przyjęto do realizacji w latach 1982/84 pierwszych pięć budynków wielorodzinnych. Ważną datą okazał się dzień 06.09. 1982 r., w którym Sąd Rejonowy w Łomży wydał postanowienie o wpisaniu do rejestru nowej jednostki organizacyjnej o nazwie Spółdzielnia Mieszkaniowa w Szczuczynie.
     Po procedurach założycielskich nastąpił systematyczny rozwój Spółdzielni. Znaczna ilość kandydatów oczekujących na mieszkania w SM w Grajewie przeniosła swoje wkłady do Szczuczyna.
     Grajewska Spółdzielnia Mieszkaniowa już 11.01.1983 roku przekazała swój budynek w Szczuczynie przy ul. Kilińskiego 1 dla miejscowej, nowo założonej spółdzielni. Lokalnie nowy, wysoki obiekt nazywany „wieżowcem”, mimo czterech kondygnacji, posiadał ogrzewanie piecowe. Trudno dziś wyobrazić noszenie w pocie czoła węgla, bez względu na wiek aż na czwarte piętro przez cały okres grzewczy.
      Biorąc pod uwagę, że z dnia na dzień wszyscy albo dojrzewamy, albo już zaczęliśmy się starzeć - mieszkańcy w roku 1996 podjęli słuszną decyzję. Zjednoczyli się i własnym kosztem, i przy własnej organizacji, wykonali instalację c. o. w zamieszkiwanym budynku.  Z radością, a jednocześnie z dumą od 15.11.1996 r. dotykali ciepłych kaloryferów po wybudowaniu kotłowni olejowej. Wybrano typ olejowy ze względu na pracującą już kotłownię olejową na osiedlu, w bloku przy ul. Sienkiewicza 5. Kotłownię tę, decyzją Rady Nadzorczej SM, przebudowano z węglowej na olej opałowy w 1986 roku.
Po latach doświadczeń, a zarazem wzrostu cen, kotłownię przy ul. Sienkiewicza 5, opalaną dotychczas olejem opałowym w roku 2007 przebudowano na groszek energetyczny.
      Rozważając kolejną zasadność wyboru - rodzaju  systemu grzewczego - uzależniamy się od dostępu do "tanich" nośników energii, dających komfort użytkowania przy zachowaniu optymalnie niskich kosztów eksploatacji. Jednak rosnące wciąż ceny nośników energii, chcąc nie chcąc, wymuszają nowe rozwiązania i konieczną przebudowę. Koszt wykonania nowoczesnego systemu grzewczego jest zbliżony do montażu instalacji tradycyjnej, ale komfort użytkowania był nieporównywalnie wyższy.
Kiedy kilka lat temu cena wygodnego płynu była przystępna, dużo spółdzielni i osób prywatnych decydowało się na jego stosowanie. Dziś olej opałowy to już zbyt drogie paliwo, choć są tacy, którzy uważają, że przy rosnącej cenie ekogroszku różnica oleju jest niewielka, ale komfort znaczny.

      Ostatnio wszystko drożeje, a słońce świeci non stop za darmo i być może świecić jeszcze długo tak będzie. Dlatego, warto jest myśleć o kolektorach słonecznych. Dla przezornych najlepszym rozwiązaniem są jednak odnawialne źródła energii.
 Póki na zakup kolektorów słonecznych nie wszystkich jest stać, pozostaje palenie ekogroszkiem w dobrym kotle. W tej chwili paliwa stałe są jeszcze najbardziej ekonomiczne. Oczywiście, jeżeli stać nas na poniesienie kosztów różnicy, to dalej bardziej opłaca się olej, jako prawie bezobsługowe źródło ciepła. Jednak za nami wciąż biegnie niewiadoma (!) - podwyżki dopiero zaczęły się, a co będzie dalej?
Koszta wytworzenia energii cieplnej wciąż rosną, a to radykalnie wpływa na czynsze, przy których najbardziej cierpią portfele.

        Średni koszt wytworzenia energii cieplnej dla potrzeb ogrzania 1 m2 p. u. wynosił:

-  w 2009 roku - 3, 18 zł/m2 p. u. miesięcznie, w tym zużycie oleju opałowego 2, 61 
    zł/m2,
-  w 2010 roku - 3, 59 zł/m2 p. u.  miesięcznie, w tym zużycie oleju opałowego 3, 08 
    zł/m2,
-  w 2011 roku - 4, 18 zł/m2 p. u. miesięcznie, w tym zużycie oleju opałowego 3, 63
    zł/m2.

         W związku z tym, biorąc pod uwagę całkowicie wyeksploatowane i konieczne do wymiany 16 letnie urządzenia kotłowni olejowej,  Rada z Zarządem SM podjęli w styczniu decyzję wymiany systemu grzewczego na ekogroszek.
        Szukając motywacji do wyboru kotłowni węglowej, wzięto pod uwagę wskaźnik z kotłowni przy ul. Sienkiewicza 5, zasilanej już ekogroszkiem. 
Tu, koszt wytworzenia energii dla c. o. do ogrzania 1 m2pu za 2011 r. wyniósł - 1, 96 zł./m2  w tym zużycie węgla 0, 87 zł/m2pu.
Porównując rzeczywiste dane liczbowe z parametrami podanymi powyżej, a dotyczących zasadnego wyboru kotłowni olejowej na ul. Kilińskiego 1, można by rzec, że na dzień dzisiejszy podjęta decyzja jest słuszna.
Nie ulega wątpliwości, że stosowanie ekogroszku jest bardziej pracochłonne.

      Wykonawcą przebudowy kotłowni jest sprawdzona już przez SM firma "WAR-EN" Spółka Jawna Topa i Uszpolewicz z Bartoszyc, która została wyłoniona w drodze przetargu w dniu 30-01-2012 roku. Firma ta wymieniła uprzednio system olejowy na ekogroszek w bloku nr 5.
       W związku z niżem demograficznym, odczuwalnym w całym kraju, oraz brakiem stanowisk pracy w Szczuczynie, dalsza budowa mieszkań spółdzielczych, po wybudowaniu w roku 1992 zespolonego bloku 32 i 32A, została radykalnie wstrzymana.
W 2012 roku w Spółdzielnia Mieszkaniowa w Szczuczynie posiada zaledwie11 budynków, w których zamieszkuje 229 mieszkańców. Ponadto do Spółdzielni należą: 10 lokali użytkowych oraz dwie kotłownie, o dotychczasowej łącznej mocy 1, 2 MW.

       Z występującymi różnymi problemami, jak zwykle, poradzą sobie doświadczeni pracownicy Spółdzielni. Od wielu lat z przyjemnością patrzy się na asertywność i wszechstronność Pani Elżbiety Malinowskiej oraz zdyscyplinowanie, delikatność i pracowitość Pana Ryszarda Kaliszewskiego, który uważany jest powszechnie za złotą rączkę SM. Dla nowej Pani Prezes życzymy wznowienia budowy zasobów, dobrej współpracy ze społecznością i Radą Nadzorczą - przez wiele kadencji.

          Autor tekstu i foto: Stanisław Orłowski

 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (1)


Na fotce nr 3 widać, że konieczne jest położenie szczelnego progu na początku wejścia, dla podniesienia poziomu względem chodnika, w celu zabezpieczenia ewentualnego napływu wody po schodach do kotłowni. Bez względu na położoną niżej studzienkę.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.