czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 9051 wyświetleń

Foto-migawki /9/

 
     1. Piękno w zaułkach Szczuczyna  

       Mimo, że miasto od szeregu lat rozwijało się tylko fragmentarycznie, spostrzegawczy turysta dostrzec może zaskakujące elementy piękna architektury, a tym bardziej przyrody w niektórych miejscach. Również od kilku lat przejawia się zainteresowanie estetycznymi zmianami w mieście. W kilkunastu przydomowych ogródkach widać przejawiającą się troskę o formy estetyczne.
 
     2. Słupy ogłoszeniowe na drzewach
 
     Z chwilą pojawienia się Internetu wszelkiego rodzaju ogłoszenia lokalne lokowane są u administratorów Portali. Są jednak potrzeby pilnych ogłoszeń lub reklamy, którą zamieścić trzeba tu i teraz, i tylko w najbliższym środowisku. Do tych potrzeb pozostał tylko jedyny, z trzech słupów ogłoszeniowych, w centrum miasta. Brak miejsc do celów reklamowych zmusza ludzi do zaczepiania ich gdziekolwiek, aby treść była zauważalna. Kasztanowce stały się ulubionymi, a przez to najbardziej pokrzywdzonymi drzewami przy ul. Kilińskiego, na której wcześniej zniszczono dziesiątki innego starodrzewu. Pod kasztanami, ze względu na teren o dużej koncentracji ruchu, jest najdogodniejsze miejsce reklamowe.
      Wystarczyłoby postawić pięć słupów ogłoszeniowych w różnych miejscach, żeby czepiający nie musiał być posądzany o niekulturalne przestępstwa, a administrator o małą spostrzegawczość.
 
       3. Targowica Miejska w Szczuczynie
 
      Nowa, z prawdziwego zdarzenia Targowica Miejska zlokalizowana po prawej stronie cmentarza katolickiego i ewangelickiego przy drodze do Niedźwiadnej, budowana jest od 09 maja 2012 roku. Dziś na terenie budowy widać wyraźne postępy prac, choć do zakończenia jest jeszcze daleko.
 
      4. Opowieści kapliczne

       W dniu 2 czerwca br. o godz. 11.00 w Grajewskiej Izbie Historycznej w cyklu „Grajewskie Spotkania z Historią” odbyły się wykłady na temat: „Kapliczne opowieści” z rejonu Szczuczyna” i „Najciekawsze zabytki powiatu grajewskiego”.

        5. Budowa przy ul. Senatorskiej
 
       Przy ul. Senatorskiej 2, tuż przy dawnym (drugim po ul. Szczuki 3) domu nauczyciela, wyburzono stary, wysłużony budynek, którego historia sięga czasów Wać pana Senatora. Inwestor prywatny według projektu Anny Sobol, pod nadzorem PINB w Grajewie, wzniesie w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.
 
       6. Budynek ZOR w remoncie

        Po wielu latach zaniedbań, kolejny trzeci budynek przy ul. Kilińskiego 9, który zbudowany był z funduszy powiatu grajewskiego staraniem Przewodniczącego Miasta Szczuczyna Kazimierza Zdańkowskiego, doczekał się kapitalnego remontu.

        7. Utrudnienia w ruchu niepełnosprawnych
 
        Wózków inwalidzkich, na których poruszają się osoby niepełnosprawne, w Szczuczynie przybywa. Chodniki miejskie nie spełniają warunków do jazdy po nich wózkami specjalnymi, choć bywa i tak, że nawet osoba pełnosprawna ma problemy w ich pokonaniu. Do przekazania miastu, szykowany jest spadek wyeksploatowanych ulic pasa drogowego będących ciągiem drogi nr 61przez GDDKiM. Na tych ulicach pierwszy asfalt na „kocie łby” naniesiono w 1952 roku z późniejszymi wieloma zmianami. Ulice i chodniki są w złym stanie. Jednak inną zmorą dnia dla inwalidów jest stan chodników w centrum miasta. Nawet trasą do codziennych, głównych celów inwalidzi nie mogą się dostać wózkiem. Wysokie, nie do pokonania krawężniki, jeszcze z okresu neolitu nie dopuszczają do bezpiecznej jazdy chodnikiem. A poruszanie się ulicami, nie jest dla tej grupy ludzi pokrzywdzonych bezpieczne. Nawet w parku, gdzie mimo łagodnego pochylenia dwu poziomów, próg jest tak wysoki, że kółeczka tylne powodują zawieszanie się pojazdu i odizolowują napęd pojazdu. Trzeba krzyczeć o pomoc do zepchnięcia wózka na koła bierne. Wśród innej masy obowiązków nie należy zapominać o tych, którzy przez całą dobę walczą z problemami swojego losu. Naszym obowiązkiem jest służyć wszystkim ludziom, a szczególnie tym, którzy cierpią ponad miarę. Jeśli inne miasta mają dla zdrowych ścieżki rowerowe to, dlaczego u nas nie może powstać, choć jedna główna trasa komunikacyjna dla ludzi pokrzywdzonych?   Ponadto, niebezpieczne wejście nawet dla osób chwilowo zdrowych, blokuje nieznormalizowany schodek, albo jego brak, przy wejściu do apteki przy Placu Tysiąclecia. Również ruchome płytki lub ich braki zasłonięte wycieraczkami przy sklepach, powodują łamanie i zwichnięcia nóg.

       8. CPN w remoncie
 
       Od dłuższego czasu w szczuczyńskiej stacji paliw trwa bardzo poważny remont. Zaniedbana stacja paliw w rejonie, mimo małej powierzchni, będzie nowoczesną, w której chętnie będziemy tankować.
 
       9. Porządek na cmentarzu
 
        Ogólne porządki zauważalne są na cmentarzu grzebalnym. Od zachodu i w południowo-zachodniej części cmentarza w miejscach, w których od dziesięcioleci dominowały chaszcze, przestały już istnieć. Przestrzeń jest wolna od dzikich porostów, a na powierzchni ukazały się grobowce, którym to od zawsze należy się najwyższy szacunek. Okazuje się, że komunistyczna fraza „ Nie ma ludzi niezastąpionych” była na wskroś fałszywą. Kontynuację troski o wspólne dobro po ks. prałacie Mieczysławie Olszewskim przejęło właściwe, młodsze kierownictwo, jako administrator dóbr sakralnych Szczuczyna. To nie tylko teoria, to rzeczywista radość dla parafii. Tam na cmentarzu, bez względu na wartość grobowca, leżą Ci, którzy byli początkiem naszego trwania w wierze i pod każdym innym względem. Dla każdego z nich oddajmy należną im cześć najwyższą. Niech odpoczywają w pokoju i szacunku, a nie w krzakach.

        10. Garaże
 
        Żeby po odbytej podróży można było samochód pozostawić w garażu, trzeba tuż przed wjazdem przejść naturalną, na szczęście bezpłatną kąpiel błotną. Później zamknąć w garażu mokry, o brudnym podwoziu pojazd, żeby „gnił” konsekwentnie do następnego wyjazdu.   
 
        11. Szczuczyn na starej fotografii 

         Fotografia to okno na świat i lustro, w którym się przeglądamy. Dla zwolenników pożółkłych kadrów Szczuczyna i okolic, tym razem przekazuję tylko trzy sztuki do wglądu. Wokół nas wszystko tak szybko się zmienia, co można dostrzec nawet na tak niedawno wykonanych zdjęciach. 
 

GALERIA ZDJĘĆ

 

                  Tekst i foto: Stanisław Orłowski

 

Komentarze (3)

No właśnie, cieszy nas to, co się robi, a na resztę żebyśmy nie czekali zbyt długo. Przed sklepem mięsnym na Kilińskiego już płytki na schodach naprawiono. OK

Dziękuję za te wiadomości. Z powodu choroby przebywam w domu a dzięki e-grajewo wiem co się dzieje w mieście.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.