czwartek, 25 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 8 komentarzy
  • 8262 wyświetleń

Dzień Patrona ZS

DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ W SZCZUCZYNIE

       W Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie, 6 czerwca 2012 roku, już tradycyjnie obchodzono „Dzień Patrona” swojej szkoły.
Uchwałą z 23.01.2009 r., Marszałek J. Piłsudski po 70 latach powrócił w chwale do budynku Zespołu Szkół przy ul. Szczuki 1, w którym to do września 1939 roku patronował siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej.

        Doniosła uroczystość „Dnia Patrona” rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. NMP w Szczuczynie, którą celebrował ks. prob. Robert Zieliński.
W imieniu uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół z prośbą o odprawienie Mszy Św. wystąpiła Pani dyrektor Anna Jagusz.

        Emocjonalność w przeżywaniu tak wyjątkowego dnia w życiu szkoły, działającej już 65 lat, zaczęła się tu w kościele, w sercu wszechstronnego kształtowania cech humanitaryzmu na przestrzeni dziejów.
Ks. Robert Zieliński w słowach skierowanych do zadań szkoły i środowiska, w odniesieniu do postaci i ducha Marszałka, użył odnośni metaforycznych, które w przełożeniu na czas współczesny, brzmiały jak modlitwa do polskiego i zagranicznego autorytetu Józefa Piłsudskiego.
Wybrane słowa o cechach patriotyzmu naszego wielkiego wodza w kontekście walki o wolność nie tylko z zaborcą, ale i własnym narodem, ujmowały słuchaczy za serce.
Zdawało się, że tworzą one most łączący współczesne potrzeby z patriotyczną wizją celów Pana Marszałka. Okolicznościowe przemówienie wywołało spontaniczną burzę oklasków, zapoczątkowaną przez gościa, generała brygady Leszka Bożydar Zycha. Oklaski potwierdzały znamienną wartość słów wypowiedzianych równie barwnie jak ich sama wartość.
Te słowa, rzucone do narodu, winne być powielane i jako wzorzec czysto polskiej, nieskażonej ideologii, głoszone na cały zniewolony kraj, którego naród jest wciąż karmiony polityczną degrengoladą. 
    Euforia pod wrażeniem chwili i dumy, ulicami przeniosła się z kościoła na zachodnią część miasta, obok historycznych miejsc, do budynku MDK.
 
        W kontakcie z salą, rzuciły się w oczy elementy zdobiące zaimprowizowaną scenę, które zostały wykonane pod kierunkiem p. Agnieszki Gardockiej.
     Pani dyrektor, w przemiłym tonie, powitała przybyłych gości, sięgając jednocześnie myślą do tych, którzy przybyć nie mogli. Na Dzień Patrona przyjechali:
wizytator Delegatury KO – Alina Wąż, Starosta Grajewski – Jarosław Augustowski, Przewodniczący Rady Powiatu – Stanisław Kossakowski, skarbnik Powiatu Grajewskiego – Maria Jasińska, Komendant Powiatowej Policji w Grajewie – mł. insp. Marek Przybyszewski, Kom. Pow. Straży Pożarnej w Grajewie – Andrzej Jabłoński, Prezes Związku Piłsudczyków RP TPIP Okręgu Podlaskiego – Leszek Bożydar Zych, prob. parafii pw. NMP w Szczuczynie – ks. Robert Zieliński, ks. Lucjan Świderski – emeryt, prob. parafii Niedźwiadna – ks. Jarosław Stefaniak, Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński, Przew. Rady Szczuczyna – W. Grunwald, radna MR, emerytowany nauczyciel i dyr. SP – Krystyna Zdańkowska, Prezes BS w Szczuczynie – Mirosław Rainko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród – Marian Podlecki, dyr. Publicznego Gimnazjum – Ewa Gromadzka-Białous, dyr. Zesp. Szkolno- Przed.- Małgorzata Karwowska, dyr. SP w Niedźwiadnej – Ewa Grunwald, dyr. MDK – J. Marcinkiewicz, dyr. ZS nr 1 w Grajewie – Grzegorz R. Curyło, dyr. ZS nr 2 w Grajewie – Marzena Sulkowska, dyr. ZS Spec. w Grajewie – Jarosław Konopka, dyr. ZS w Niećkowie – Dariusz Koniecko, emerytowany nauczyciel i przedstawiciel e-Grajewo - Stanisław Orłowski, Grzegorz Gardocki – Strzelcy Grajewo, Jan Truszkowski – Sybirak, Augustyn Konopka – Sybirak, przew. Rady Rodziców – Krzysztof Wierzbicki oraz nauczyciele, pracownicy i uczniowie ZS w Szczuczynie.

        W części artystycznej podziwiano Zespół Chóralny, złożony z uczniów szkoły własnej i uczennic P. Gimnazjum - Małgosi i Karoliny. Występy młodzieży doskonale przygotowała p. Ewa Czyżyńska – nauczyciel ZS. Bez końca, jak zwykle, można było upajać się donośnym, czysto brzmiącym tenorem Adama Jagusza, męża Pani Dyrektor.
W XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno -Literackim, poświęconym Marszałkowi Piłsudskiemu, który odbył się w Warszawie w maju br., w kategorii – prace plastyczne – III miejsce zajęła Aleksandra Wróblewska uczennica ZS w Szczuczynie. Do zwycięstwa była przygotowywana przez naucz. Jerzego Szymanowskiego. Dziś zadowolona uśmiechała się publicznie.
Natomiast Patryk, który dzięki wylosowaniu go przez Starostę Grajewskiego J. Augustowskiego, otrzymał rower. Ze szczęścia zabrakło mu sił do wyrażenia podziękowania.
 
        Po kurtuazyjnym wystąpieniu Pani dyrektor Anny Jagusz, która od szeregu lat osobistym wdziękiem tworzy wokół atmosferę przyjaźni i spokoju, głos zabrali zaproszeni goście.  Starosta J. Augustowski, jak to na nauczyciela przystało, znalazł zasadną wiązankę słowną, którą artystycznie przedstawiając udowodnił, że porównanie projektu ZS „Od ucznia do profesjonalnego mechanika” ma silny związek z Marszałkiem Piłsudskim. Potem były kwiaty i przemówienia pp. Aliny Wąż, Marzeny Sulkowskiej, Jarosława Konopki i Dariusza Koniecko.
         Podczas uroczystości wręczono dla Piłsudczyka, generała L. Bożydar Zycha portret J. Piłsudskiego na kasztance, pędzla W. Kossaka. Generał m. in. powiedział: „ (…) przemierzyłem cały kraj, ostatnio wróciłem z Gdańska, ale nigdzie tak uroczyście nie obchodzono wspomnień naszego Wielkiego Polaka, Wodza do wolności, jak tu - w Szczuczynie. Już w zaproszeniu przeczytałem znamienne słowa - „Dzień Patrona” i tak to powinno wyglądać wszędzie. Dziękuję dla wszystkich, za tę pełną dumy  uroczystość. Pani dyrektor, przekazuję zestaw maciejówek, a moją wolą jest, żeby one kształtem i barwą przypominały naszego bohatera narodowego J. Piłsudskiego podczas pocztów sztandarowych. Pragnę podziękować dla ZS w Szczuczynie za krzewienie wiedzy na temat Marszałka Piłsudskiego, wskrzesiciela Niepodległej Polski ”. Burza oklasków dla generała Leszka Bożydar Zycha podkreśliła wspólnotę myśli i celów szczuczyńskiego środowiska. Dyr. Anna Jagusz, z całą swoją serdecznością i wdziękiem, podziękowała i ucałowała szanownego Generała, którego twarz  promieniała z radości i świadczyła szczerość, prawdę i zaufanie.
       Społeczność szkolna na pamiątkowym nadruku z wizerunkiem Marszałka podziękowała „ (…) za pomoc i współpracę” na rzecz szkoły, dla: J. Augustowskiego, S. Kossakowskiego, ks. R. Zielińskiego, ks. L. Świderskiego, S. Orłowskiego, A. Wąż, M. Przybyszewskiego, J. Marcinkiewicza, A. Jabłońskiego i innym.
       Dalszy ciąg uroczystości przeniósł się na zewnątrz. Na boisku szkolnym odbył się pokaz sprawnościowy młodych strzelców z Grajewa, w którym dziewczęta i chłopcy, rzeczywiście okazali się na tyle dobrzy, że my spać możemy spokojnie.
Grochówka z ZS w Niećkowie była smaczna, jak co roku, a kiełbaska na kolorowo podpiekana, rozchwytywana.
        W pomieszczeniach szkolnych zwiedzano nowoczesne wyposażenie sal lekcyjnych. Podziwiano bogaty wystrój korytarzy pod względem wychowawczym i poznawczym z elementami patriotycznymi.
       Podczas poczęstunku kawą i herbatką wystąpiła wymiana myśli, zadawano pytania i przekazywano odpowiedzi. Okazało się, że bardzo dużo gości zajmujących aktualnie wysokie stanowiska w rejonie, to po części wychowankowie szczuczyńskiej szkoły. Miłą niespodzianką było dedykowanie książek „Urodzeni na Syberii” i „Pszczółka Urszula”, napisanych przez Jana Truszkowskiego, doświadczonego wśród wrogów Sybiraka, nauczyciela, poety, człowieka, który jest wzorcem patrioty.
       W imieniu całej społeczności szkolnej i własnym dyr. A. Jagusz podziękowała wszystkim za przybycie na „Dzień Patrona” i przeprosiła za niedociągnięcia, których nikomu i nigdzie nie udaje się uniknąć.
                          Autor tekstu, na podstawie wypowiedzi Gości, dziękuje nauczycielom, pracownikom i dyrekcji ZS w Szczuczynie za kolejną, dobrze przygotowaną ucztę dla ducha i ciała, w zamian za trzymanie kciuków za wygraną na Euro 2012.

 

GALERIA ZDJĘĆ


 
                Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski


 

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (8)

Annie Jagusz i pozostalym organizatorom uroczystosci naleza sie slowa najwyzszego uznania.

Pan Stanisław w relacjach z uroczystości jest niezastąpiony, a oprócz tego robi wspaniałe zdjęcia. Składamy serdeczne podziękowania za przychylność i serdeczność.

Tak Joanno. Nasza miła Pani dyr. Anna Jagusz, podobnie jak i inne Panie na stanowiskach kierowniczych, dają doskonale radę z różnymi problemami organizacyjnymi, a nawet finansowymi. Dyr. ZS w Szczuczynie, na tej uroczystości, otrzymała wiele przyjacielskich życzeń oraz upominków. Jednym z nich był wręczony przez równie miłą Panią dyr. zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie Marzenę Sulkowską.

a jakie to panie są jeszcze na stanowiskach kierowniczych?

Jaka uroczystość? Msza, przemarsz, część artystyczna - to jest impreza? Liczba uczni spada na łeb na szyję, nie ma naboru - a na zdjęciach, gdzie jest młodzież? Sa występujący i garstka zaproszonych gości - a na zdjęciach sala puchy. Upada ZS w Szczuczynie

ciekawy, za ciekawość trzeba płacić a nie jej żądać. Obserwator ci ja, ty zajmij się lepiej dorabianiem dzieci, póki ci obserwatorium na głowę nie upadło.

absolwentka2011 ,wszystkie rozumy pozjadałas.Zastnów sie w ciszy nad tescia swojego wpisu."Dokad idziesz szary człowieku"??????????

czytelnik z ciebie Panie piękny byłby szarak, szkoda, że czarny się robisz

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.