czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 24 komentarzy
  • 13730 wyświetleń

126 lat i … koniec?

Z okazji jubileuszu 126 rocznicy działalności, Członkom i Strażakom OSP Szczuczyn składam życzenia - dalszych sukcesów w szlachetnej służbie – Ludziom, Bogu i Ojczyźnie oraz zdrowia, wszelkiej pomyślności i opieki św. Floriana. Dziękuję za niesioną pomoc i ratunek podczas pożarów, powodzi, wypadków drogowych, zagrożeń i zdarzeń. Do życzeń tych myślę, że dołączą się pozostali mieszkańcy Szczuczyna, a także inni.

126 lat tradycji, historii i …. koniec?
Jako jedna z najstarszych organizacji społecznych działających na obszarze powiatu grajewskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie w dniu 22 listopada będzie obchodzić jubileusz 126 lat istnienia. Jest to wiek godny szacunku i uznania. Jej szeregi tworzyli „możni” tego miasta, rolnicy, robotnicy. Dorośli, młodzież i dzieci obojga płci. Wiemy, że rozwój postępu technicznego w budownictwie poprzedzony był zabudową drewnianą, niejednokrotnie obiekty kryte były słoma, gontem z rzadka dachówką ceramiczną. Taki stan doprowadzał do licznych nieszczęść w postaci pożarów - często – katastrof pożarowych, w który żywioł pochłaniał znaczne obszary miast i wsi. Miało to miejsce niejednokrotnie i w Szczuczynie.

Największy pożar miał miejsce 4 maja 1858 roku, wówczas to w ciągu kilku godzin żywioł strawił 186 domów mieszkalnych i 179 zabudowań gospodarczych. Jak oszacowano bez dachu nad głowa pozostało 485 rodzin. W II połowie XIX wieku w Królestwie Polskim zaczęły powstawać organizacje społeczne, których celem była walka z pożarami. Władze carskie obawiały się wprawdzie by organizacje te pod pozorem ćwiczeń przeciwpożarowych nie prowadziły ćwiczeń wojskowych. Lecz nie mogąc poradzić sobie w walce z licznymi pożarami zdecydowały się na udzielenie zezwolenia w celu ich powołania. Zaborcy obawiali się także, jak się okazało później słusznie, że organizacje te nie poprzestaną na prowadzeniu działalności podstawowej i będą prowadziły działalność kulturalno- oświatowa w duchu patriotycznym.

W latach 1870-1880 wiele miast, zwłaszcza powiatowych /Szczuczyn był siedzibą powiatu/ otrzymało zezwolenie na tworzenie ochotniczych straży pożarnych. Wówczas to, na wniosek władz miasta i mieszkańców oraz dzięki poparciu naczelnika powiatu z dniem 22 listopada 1882 roku rozpoczęła swoją działalność Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie.

W roku 1892 – w dziesięciolecie istnienia – powstała siedmioosobowa orkiestra dęta. Część instrumentów kupili ochotnicy za własne pieniądze, a część kupiła Rada Kościelna przy dużym wkładzie księdza Czarnowskiego. Założycielem jej był z zawodu stolarz – Apolinary Sulewski. Uczył on grać muzyków ze słuchu, gdyż nie znali oni nut. Następnymi kapelmistrzami byli: Władysław Kuliński, Jerzy Ramatowski, Szymanowski, Jerzy Rzepiński, Józef Moskal oraz przez krótkie epizody inni muzycy. Liczebność oddziałów i orkiestry rosła z roku na rok. Nie przeszkodziły temu: rozbiory, I i II wojna światowa oraz czasy „komuny”, lecz w okresie demokracji i wolności społecznikostwo zaczęło upadać. Jej główne cele i założenia statutowe spełnia do dnia dzisiejszego.
ŻEBY NIE BYŁO SŁODKO Lecz przeżywszy 126 lat OSP w Szczuczynie dostało z punktu widzenia medycyny przysłowiowej zadyszki, a zgłębiając objawy weszło w stan przedzawałowy. Liczba członków w rejestrze jest duża, a właściwie byłych członków. Nie ma seniorów, honorowych, rzeczywistych i wspierających. Czasami zdarzy się wspomagający przy wigilii i tzw. „jajku”. Niesnaski i wojny o przywództwo nadszarpnęły jej status i społecznikowskie przesłanie. Z licznych dziesiątków członków pozostała garstka. Nowe warunki, sprzęt, wyposażenie i instrumenty to w porównaniu z sercem i zapałem ludzkim lat minionych to kropla w morzu.
Po 116 latach orkiestra OSP w Szczuczynie nie zagrała na uroczystości Wszystkich Świętych. W ostatnim roku liczba jej członków malała proporcjonalnie do mijające euforii związanej z rozwojem Szczuczyna. Zbierały się wielkie chmury nad ta organizacją społeczna już - jak wspominałem - od lat, ale czara goryczy przelała się 1 LISTOPADA 2008 roku – CISZA.
To co było nieodłączne od lat – dziesiątków lat – dźwięki orkiestry dętej, która grała w trakcie świąt państwowych i kościelnych, patriotycznych i religijnych czy rozrywkowych przestała współtworzyć byt miasta. Jest to smutne, ale taka jest rzeczywistość szczuczyńskiego padołu.

126 lat istnienia to dla wielu „pryszcz” – uważają się za niezastąpionych. Pozostał jeszcze staruszek Bank Spółdzielczy /Kasa StFlczyka/ 108 lat i Wissa 63 lata i to wszystko ze wspomnień przeszłości szczuczyńskiej, wliczając w to kościół i cmentarz.
 Czy jest lekarstwo na agonię?
Zapewne wskazane by było radykalne ciecie. Ale czy znajdzie się taki chirurg?
Dopóki temat będzie na pierwszej stronie portalu e-grajewo będą komentarze i zainteresowanie, ale czym dalej, CISZA.

126 lat i … koniec?
 Nie neguję zasług ludzi w tworzeniu organizacji. Ich bezinteresowności /dawnej/ poświęcenia i oddania sprawie. Lecz serce się kraje patrząc na „ikonę” szczuczyńskiej społecznej działalności- Ochotnicza Straż Pożarną.

...

ps.
 Zapewne z okazji jubileuszu wszędzie będzie – cisza, choć może coś drgnie.

Komentarze (24)

przyłączam się do życzeń! brawo dzielni strażacy:)

Dlaczego odszedł Moskal a co zrobił Nieradko-proszę o prawdę

wiadomo kto rozłożył orkiestre osp wszczuczynie na łopatki i myśli,że wszystkie rozumy pozjadał-gratulacje

..Zakup instrumentow, ktore teraz sie kurza a za kilka lat przejda do muzeum- lecz bedziemy mogli popatrzec przez szparki od okiem, bo oczywiscie jest zamkniete.... i jednoczesnie burmistrz szkoduje zatrudnic nowego kapelmistrza, ktory zajmie sie solidnie praca i dzialanoscia orkiestry i wlozy serce, tak jak cale serce oddal Moskal, lecz niestety jego zdrowie nie pozwalalo dalej uczestniczyc w prowadzeniu orkiesty i pracy z pasja, a tak poza tym,, gralismy na pogrzebach i uroczystosciach a gdy potrzebowal tego kapelmistrz nie otrzymal od nas tego, szacunek dla pana N. ale nie tylko tutaj jest jego wiana, bo gdzie bylismy my "członkowie" OSP ????
Wiec moze, teraz podejmijmy jakies dzialania, w kierunku odbudowy OSP... zroby spotaknie, nowe wybory i zwrocmy sie o pomoc do Rady Miasta, myśle że są osoby tak samo jak ja zainteresowane naprawa... wiec działajmy i w imieniu wlasnym i reszy czlonkow przepraszamy Pana Józefa Moskala, ze nie otrzymał od na podziekowania takiego jaki powinien otrzyamc

To prawda orkiestra za czasów PANA MOSKALA to było COŚ!!!! teraz szkoda gadać ....... Szkoda tylko , że nasze władze nie interesują się tym i praca Pana Moskala poszła na marne. Orkiestra szczuczyńska brała udział we wszystkich uroczystościach kościelnych , a teraz ...

Prawda jest taka, że Ci co teraz są w straży strają się dla niej zrobić co tylko się da. A co z tego, że są nowe instrumenty? Nikt z ulicy nie przyjdzie i nie zacznie na nich grać ! Burmistrz obiecuje, że będzie kapelmistrz .. ! Wszyscy co teraz uczestniczą w orkiestrze i ci którzy nią rządzą robią wszystko co mogą aby orkiestra i straż aż tak do końca nie upadła. Każdy chce aby orkiestra grała na uroczystościach, ale nikt nie chce w niej grać !! Chodzi tam garstka osób i próbują coś zrobić ! A reszta co ? Potrafi tylko narzekać !!! Nowi ludzie nie chcą się uczyć, ludzie się wykruszają bo znajdują sobie ciekawsze zajęcia niz granie w orkiestrze ! A nowi którzy chcieli by grać nie mogą dostać takiej szansy, bo nie ma kogoś kto mógłby ich uczyć... .. A nie czepiacie się do ludzi, dzięki którym coś się tam dzieje !!..

nic dziwnego ze nik nie chce chodzic bo kto by chciał tam chodzic i grac skoro jak 3ba na pogrzebach grac to wołaja tylko wybranych aby wiecej kasy było dla nich a gry sa jakies uroczystosci to potrafili po domach w nocy latac aby kto kolwiek grał he i gdzie tu sprawiedliwosc ..:) kiedy byl pan moskal wszytko bylo sprawiedliwie nikt nie byl wyroznany ze mniej gra czy wiecej kazdy dostawał po rowno a teraz ... zal.. naprawde zal..

słucham?? po pierwsze już od daaaawna nie grano na pogrzebach itp. A osoby które teraz tą prowadzą są wobec wszytskich uczciwi ! I nie powinni się wypowiadać osoby, które nigdy nic niewidziały tylko siedzą i narzekają. Dla twojej wiadomości "fffff" jestem już jakiś czas w straży i byłam jak był p. Moskal i po tym jak odszedł i przez ten cały czas wszyscy zawsze byli wobec całej straży i orkiestry uczciwi. Nigdy nikt nie oszukiwał, więc nie oskarżajmy ludzi, którzy się tym zajmują i nie wymyślajcie jakiś niestworzonych historii... bo tylko narzekać potraficie nic więcej !!!

jojo bedzie nowy kapelmistrza wroce grac!!! bo gralem, ale tam sa madrzejsi ludzie haha i niech sami graja!!!

ja jestem juz starszym czlonkiem orkiesty i wiem o wiele wiecej, teraz jest tak bo wprowadza rzady i swoja wypaczona elokwencje pan N. i ekpia, gralbym dalej ale po co, skoro jest tak nie przyjemnie i nie milo dla ucha, kiedy to chcialo sie isc na pasterke czy cmentarz bo az wszystko tetnialo zyciem a teraz, pisk i fałsz no ale coz, wiec apeluje moze cos zroby, nie ogladajmy sie na nikogo tylko My byli czlonkowie napiszmy podanie o powolanie nowego kapelminstrza i napiszmy stosowne podziekowanie na rece pana Moskala, kotry zasluguje z naszej strony na tak wiele, nie poscmy go w zapomnienie,
nie zyjmy przeszloscia tylko zroby cos z terazniejszoscia

Zgadzam się z MM, większość potrafi tylko komentować, oceniać i narzekać. Niektórzy bardziej wnikliwi zastanawiają się ile na tym można zarobić, ale sami to nawet palcem w bucie nie ruszą, jeśli im się nie będzie opłacać. Nie było na czym grać - nie dobrze, są instrumenty - też nie dobrze. Ciężko jest wszystkich zadowolić. Radzę wziąć się solidnie do roboty, a nie tylko bleblać.

LUDZIE TO 126 lat !! przez tyle lat starano się aby ta tradycja przetrwała ... a teraz...:( W mojej rodzinie pokoleniami uczęszczano do OSP !!! Porostu żal mi tej wspaniałej tradycji

Bo dawniej ludzie może byli biedniejsi ale na pewno byli sobie życzliwsi. Popatrzmy co dzieje się na codzień, czy sąsiad porozmawia z sąsziadem, posiedzi na ławce wieczorem tak jak dawniej - nie. Nawet na wsi drzwi w dzień są zamknięte na klucz. Coś się zmieniło w nas i nie wiadomo czy to wina zmian ustrojowych, oglądanych filmów, posiadanych dóbr materialnych. Zapewne wszystkiego po trochu, niemniej coś w nas umarło w dobie demokracji. Za bardzo liczy się pieniądz i władza, a jak znajdzie się ktoś co wierzy jeszcze w społeczne ideały to drwimy z niego, uważamy go za głupca, że jeszcze mu się chce i nie pomagamy. Chętnie natomiast zrobimy szkodę chocby poprzez "mielenie ozorem".

Bardzo lubię słuchać orkiestr dętych i jest mi żal , że praca i poświęcenie wielu ludzi ,przez wiele dziesiątek lat,dla możnych tego miasta jest tak obojętna.Przebudzą się, gdy będą potrzebowali waszego głosu, a WY znów uwierzycie w słowa, słowa,słowa i tylko puste słowa.Ps.Klub Wissa to jeszcze istnieje?

a gdzie reszta komentarzy jak prawda to cenzura niech ludzie sie dowiedzo kto tam rządzi( pan N i jego syn )

Wstyd mi czytać te brednie. Czy wy nie rozumiecie, że Pan N nie czerpie żadnych korzyści z tego, że współpracuje z młodzieżą, (nie posiada etetu kapelmistrza i wynagrodzenia ... zł. ). Proszę przypomnieć ilu muzyków przychodziło na próby jak prowadził je (?????) Pan M. przed odejściem z pracy. Tak więc nie należy dopatrywać się wyłącznie winy Pana N lecz wina leży również po stronie muzyków, ktorzy mimo nowych instrumentów wolą ......... . Najłatwiej jest oceniać ludzi. Proponuję wziąć się do wspólnej pracy a razem można wiele zdziałać.

nic nie zdzialamy to juz koniec

końca nie bedzie..orkiestra przetrwala wojny i zabory
i z pewnoscia przetrwa dzisiejsze "kryzysy"wystarczy
nasze zaangazowanie

ludzie sa skloceni i wszysko juz sie skonczylo

prosze o podanie konkretnej daty powstania osp niech sie podpisze ta osoba co to napisala ta date i jest tego pewna

22 listopada 1882 roku

Zmarł Pan Józef Moskal - kapelmistrz OSP Szczuczyn - pokój jego duszy

co??? czy z panem Moskalem to prawda?? czy kolejna plotka?? nie chcialabym, zeby nawet nikt ze Szczyczyna nie pojechal i kondolencjami bo człowiek jest i byl WIELKI

jestem wstrząsnięty tą śmiercią, obecnie mieszkam w Lublinie a byłem czlonkiem orkiestry.Ciekawy jestem czy na pogrzebie była choćby skromna reprezentacja OSP Szczuczyn?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.