czwartek, 18 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

Kuźnia talentów

Grajewo. Przez trzydzieści sześć lat istnienia Państwowa Szkoła Muzyczna im. Jana Sebastiana Bacha wykształciła wielu wybitnych muzyków.

Jeszcze nie przebrzmiały dźwięki recitalu fortepianowego poświęconego Fryderykowi Chopinowi, a już uczniowie popisywali się przed publicznością nabytymi umiejętnościami. Tradycyjny koncert na zakończenie kolejnego roku nauki dała szkolna orkiestra oraz mali wokaliści.


- Tym koncertem najzdolniejsi uczniowie chcą zawsze pokazać nabyte umiejętności – mówi Agata Świderska, obecna dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie. – To jest już wspaniała tradycja naszej szkoły.

Historyczna decyzja
Przed trzydziestu sześciu laty, zarządzeniem Nr 74 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 14 X 1974 r. została utworzona Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Grajewie. Zarządzenie to weszło w życie z dniem l września 1974 r. W październiku naukę w klasach fortepianu, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu i trąbki rozpoczęło 78 uczniów. Pierwszym dyrektorem został mgr Antoni Czajkowski.

Trudne początki
Początki działalności szkoły były trudne. Placówkę umieszczono w adaptowanych na ten cel zastępczych pomieszczeniach przy ul. Wojska Polskiego 14. Pięć izb, w tym sekretariat i gabinet dyrektora, nie mogło pomieścić tylu uczniów. Lekcje teorii odbywały się więc w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wreszcie po trzech latach 22 października 1977 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku. W roku 1978 w budynku szkoły uczyło się  już 200 uczniów. Do dziś szkoła z uwagi na wyniki i wielu wybitnych muzyków wywodzących się z niej jest oblegana podczas egzaminów wstępnych. Niestety, nawet bardzo zdolni muszą odejść z rozgoryczeniem. Szkoły nie stać na zwiększenie naboru. Jak wszystkie placówki oświatowe, szkoła też boryka się z trudnościami finansowymi. Tylko dzięki hojności rodziców i kilku zakładów pracy może funkcjonować. Szkoła zatrudnia 14 nauczycieli w Grajewie i ośmiu w swoich filiach w Goniądzu i Szczuczynie. Rok 2004 jest szczególną datą w historii szkoły. Przyjęła imię Jana Sebastiana Bacha, wybitnego kompozytora niemieckiego epoki baroku, jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki.

Sukcesy i walka z tremą
- Nauczanie umiejętności gry na wybranym instrumencie to nie jedyna forma pracy dydaktyczno - wychowawczej placówki – chwali swoją szkołę Agata Świderska. - Bardzo szeroko rozwinięta jest działalność koncertowa na terenie szkoły, jak i poza. Uczniom, później młodym artystom, potrzebne jest obycie estradowe, które pozwala uczniom zwalczyć tremę.
Szkoła sama organizuje rocznie ponad trzydzieści koncertów, w tym cykliczne audycje, recitale znanych muzyków, koncerty szkół zaprzyjaźnionych z Ełku i Białegostoku. Oprócz tego występuje w przeglądach pieśni religijnej, w koncertach organizowanych przez Miejski Dom Kultury oraz szkoły oświatowe w mieście. Dzięki temu grajewska PSM może pochwalić sukcesami swoich uczniów biorących udział w konkursach nawet na szczeblu regionalnym i krajowym. Corocznie kilku uczniów zdaje do średnich szkół muzycznych, a przez cały okres istnienia szkoła wydała kilkudziesięciu muzyków, którzy ukończyli naukę w muzycznych szkołach wyższych.

 

Janek Kalinowski

tylko w e-Grajewo.pl

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wieści z SP2

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.