11 listopada

aktualizacja: 2017-11-13 21:27:53     nr wiadomości: 33489     przeczytano: 2665     Ilość komentarzy komentarze: 1

W dniu 11 listopada tradycyjnie przed południem odbyły się uroczystości upamiętnienia kolejnej, tym razem już 99. rocznicy odzyskania niepodległości po praktycznie dwóch wiekach braku suwerenności i wolności. Delegacje władz samorządowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu grajewskiego złożyły wieńce i kwiaty w miejscach pamięci narodowej.  

Z ramienia powiatu grajewskiego w uroczystości uczestniczył Starosta Powiatu Grajewskiego Pan Zygmunt Kruszyński oraz Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego Pan Stanisław Kossakowski.

Tegoroczne święto rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie którą odprawił ks.prał. dr Czesław Oleksy. Po nabożeństwie samorządowcy, kombatanci, mieszkańcy i młodzież szkolna wraz z Panem Kazimierzem Gwiazdowskim posłem na sejm RP, Zastępcą Burmistrza Miasta Grajewo Panem Maciejem Bednarko, Starostą Powiatu Grajewskiego Panem  Zygmuntem Kruszyńskim oraz Wójtem Gminy Grajewo Panem Stanisławem Szleterem na czele udali się w pochodzie pod Krzyż „Solidarności” przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie  gdzie zostały złożone okolicznościowe wiązanki, a następnie chwilą zadumy i modlitwy uczczono pamięć uczestników działań niepodległościowych.

Dalsze uroczystości kontynuowane były na Placu Niepodległości, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w tradycyjnym pochodzie na którego czele szli członkowie Orkiestry Dętej OSP z Grajewa. Pod pomnikiem Niepodległości odczytano list Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości delegacje samorządowe, instytucji, szkół i zaproszonych gości złożyły kwiaty pod pomnikiem. Poległych w walce o wolność ojczyzny uczczono minutą ciszy.

Po uroczystości złożenia okolicznościowych wiązanek kwiatów uczestnicy przemaszerowali ulicami Grajewa do Grajewskiego Centrum Kultury. Uzupełnieniem obchodów Święta Niepodległości był występ Laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz koncert "Na skrzydłach wolności... ".

 

PRL bis wraca. Kiedyś trzeba było na akademii w szkole wysłuchać przemówienia I sekretarza, dziś trzeba słuchać odczytanego listu ministra .../
Napisał: grajewiak dodano: 2017-11-14 22:25:58

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.